Ľudia z nadácie Zastavme korupciu diskutovali v Trenčíne o lepšej podobe schránkového zákona. Vypočítali, že od roku 2006 prišiel štát o takmer 700 miliónov eur.
TRENČÍN. Palma s červenou poštovou schránkou sa objavila na námestí v Trenčíne. Priniesli ju tam ľudia z nadácie Zastavme korupciu, ktorí v krajských mestách diskutovali s ľuďmi o lepšej podobe schránkového zákona.
V Klube Lúč v rámci slovenského "turné" diskutovali Marián Leško z Nadácie Zastavme korupciu, televízna reportérka Barbora Demešová, novinár Adam Valček a Norbert Brázda z Trenčianskej nadácie.
„Naša nadácia nadobudla presvedčenie, že vládou predkladaná novela zákona nie je dobrá, že bude slúžiť podobne ako zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Budeme ho síce mať v právnom poriadku, ale nikto o ňom v podstate nebude vedieť a na nič nebude mať vplyv,“ hovorí známy novinár Marián Leško z Nadácie.
Podľa neho je návrh zákona zlý, pretože sa týka iba verejného obstarávania, a nie všetkých obchodov, ktoré robí štát so schránkovými firmami. „Ak má mať účinok, tak by mal viesť k tomu, aby sme poznali ľudí, ktorí profitujú z obchodov, ktoré robí štát so schránkovými firmami.
Obávame sa, že tak ako doteraz majitelia schránok vystrkujú do popredia biele kone, tak aj po prijatí nového zákona si budú uvádzať ako konečných užívateľov výhod nie skutočných, ale tých, ktorí budú ochotní sa za nich za nejakú drobnú náhradu vydávať,“ dodal Leško.
Pomôžu audítori?
Zistiť skutočných majiteľov schránkových firiem je problém. Podľa Leška by riešením bolo, ak by skutočných vlastníkov zisťovali audítori. „Ľudia, ktorí by porovnali dokumenty s realitou a povedali, že naozaj, to čo je napísané v dokladoch – teda že ten, kto je napísaný ako konečný užívateľ výhod je ním aj naozaj.
Kým tam budú môcť písať mená podľa vlastného výberu, tak sa nič nezmení,“ uzavrel Leško.
Štát prišiel o milióny
Schránkové firmy sú v poslednom období najvyhľadávanejšou formou, akou sa deje na Slovensku korupcia na najvyššej úrovni. Umožňujú, aby sa ľudia, ktorí sú blízko k rozhodujúcim činiteľom mohli schovať za anonymné schránky z daňových rajov.
Preto nie je možné vypátrať, či ľudia, ktorí rozhodujú o zákazkách a ľudia, ktorí z nich profitujú majú k sebe blízko. Navyše tí, ktorí sú za schránkovými firmami, majú možnosť vyhýbať sa plateniu daní, pretože firmy sú zaevidované v daňových rajoch.
Nadácia Zastavme korupciu vypočítala, že od roku 2006 sme pre tieto firmy prišli o takmer 700 miliónov eur.