TRENČÍN. S výnimkou Piaristického gymnázia Jozefa Braneckého, ktorého korene siahajú až do polovice 17. storočia, je dnešná Stredná odborná škola (SOŠ) obchodu a služieb v Trenčíne najstaršou strednou školou v meste a jednou z najstarších v celom Trenčianskom kraji.
Zriadil ju už v roku 1884 ako prvú Učňovskú školu Juraj Boček a v minulom roku oslávila 130. výročie svojho založenia.
Učňovské školy sa zriaďovali pri počte minimálne 40 žiakov. Poskytovali žiakom základné vedomosti všeobecného a odborného charakteru. Vyučovacími predmetmi boli rysovanie, kreslenie, počty, kalkulácie, účtovníctvo a maďarský jazyk. Učni získavali potrebné zručnosti prácou v dielňach.
Po skončení štúdia získali kvalifikáciu z predmetov ako písomnosti, živnostenské počty, živnostenské účtovníctvo, kreslenie a odborné rysovanie, občianska náuka a technické čítanie, uvádza sa v historických materiáloch o škole.
Škola mala pri svojom vzniku 42 žiakov, o dva roky ju navštevovalo už 112 žiakov. Sídlila spočiatku v budove Štátnej ľudovej školy na Ulici 1. mája, neskôr v budove bývalej meštianskej školy na terajšom Mierovom námestí.
Od roku 1945 sa vyučovalo v bývalej Židovskej ľudovej škole, od roku 1964 aj v dvoch vojenských barakoch v terajšej trenčianskej mestskej časti Kubra, kde bolo 12 učební. Až v roku 1966 sa začalo vyučovať v novopostavenej budove na Jilemnického ulici v terajšom pavilóne A.
Vďaka rastúcemu záujmu o školu jej kapacita nepostačovala, žiaci sa museli učiť aj vo viacerých budovách v Trenčíne a dva dni v týždni aj popoludní. Neskôr ku škole pristavili ďalšie dva pavilóny, telocvičňu, jedáleň, tenisové kurty a na Jilemnického ulici vyrástol moderný školský areál. Trenčania nenazvú školu inak, ako Jilemák.
Dnes školu navštevuje okolo 850 študentov, zameraná je predovšetkým na hotelierstvo, gastronómiu, podnikanie a služby.