MORAVSKÉ LIESKOVÉ. Rezonujúci zvuk niekoľkých veľkých bronzových gongov rozozvučal kopanice nad Moravským Lieskovým. Marek Gonda je jedným z mála slovenských hudobníkov, ktorý hru na gongoch bravúrne ovláda.
Na pozvanie domáceho hudobníka a výrobcu hudobných nástrojov Braňa Hargaša prišiel vysoko do kopcov v časti Brestové, aby tu do tajov historického nástroja zaviedol jeho priaznivcov.
Väčšina gongov je z bronzu
Gongy pochádzajú z juhovýchodnej Ázie a patria k najstarším hudobným nástrojom. Používali sa už dvetisíc rokov pred naším letopočtom predovšetkým v Číne, Barme a na ostrovoch Jáva i Bali.
Väčšina gongov je vyrobená z bronzu. Výrobcovia technológiu ich vzniku berú ako alchýmiu. „Zloženie kovu je pre mnohých výrobcov to zásadné. Rôzne kovy symbolizujú rôzne planéty. Sú výrobcovia, ktorí vyrábajú gongy a j z ocele," prezradil hudobník Marek Gonda z Komne.
Silný úder gongu poznáme z orchestrálnych koncertov, aj ako zvuk pri začiatku i konci zápasu v boxe. Stáročia sprevádzal ajpohrebné obrady a divadelné hry.
Odzrkadľuje pocity človeka
Gong poskytuje hudobníkom i poslucháčom nekonečné spektrum zvukov. Treba vedieť udrieť v danej chvíli na správne miesto palicou omotanou na konci textilom. Marek dokáže vylúdiť z gongu aj zvuky pripomínajúce spev veľrýb.
Rozhodujúca je sila, miesto a frekvencia úderov na gong, ktoré rozoznievajú rôzne frekvencie zvuku od najhlbších až po najvyššie. Zvuky gongu sú prejavom povahy a pocitov a odzrkadľujú, v akom rozpoložení človek ku gongu pristupuje. Zvuk gongov dnes využívajú aj niektoré rockové kapely.
Priemer dva metre
V minulosti výrobcovia gongov verili, že ich výroba je spojená s vyššou mocou. „Gongy, na ktorých hrám ja, pochádzajú z Číny.
Sú vyrobené z bronzu, najväčší z nich má priemer 90 centimetrov a má hmotnosť 15 kilogramov. Najväčšie gongy sú omnoho väčšie. Dosahujú aj priemer vyše dvoch metrov," pokračoval mladý hudobník.
Napriek silnému zvuku nepočuť gong na veľké vzdialenosti niekoľkých kilometrov, ako by si možno niekto myslel. Zvuk gongu však po údere znie ajniekoľko minút. Marekove gongy zuneli v Moravskom Lieskovom po jeho úderoch aj tri minúty.
Gong považujú mnohí za hudobný nástroj s muzikoterapeutickými účinkami a harmonickými liečebnými vibráciami. „S tými zázračnými a liečivými účinkami gongov by som aspoň v niektorých veciach určite polemizoval. Z nástroja sa často robí kult, čo je nesprávne. Myslím si, že nástroj sám osebe liečivý účinok mať nemôže. Dnes aj výroba gongov podľahla svetovému biznisu. „V Číne sa vyrábajú gongy vo fabrikách a vyvážajú sa do celého sveta. Prišli na to, že je to tovar ako každý iný. Veľkú časť roboty uskutočnia strojom.
Gongy sa začali vyrábať už aj v Európe," dodal Marek Gonda. Konečné dotepanie gongu s plôškami, ktoré určujú zvuk gongu, sa napriek tomu robí stále ručne. Malí výrobcovia robia gongy doteraz celé ručne. Hra na gong nie je lacná záležitosť. Od lacnejších gongov za zopár stoviek eur sa cena veľkých čínskych Wuhan gongov šplhá za hranicu jednej i dvoch tisícok eur.