TRENČÍN. Trenčínu sa podarilo po rokoch snahy získať eurofondy na rekonštrukciu bývalého kina Hviezda, ktoré zároveň slúži ako divadelná scéna pre miestnych ochotníkov a vyše desiatku rôznych súborov.
Národná kultúrna pamiatka vybudovaná v štýle funkcionalizmu získala 1,6 milióna eur na rekonštrukciu.
Práce má na základe verejnej súťaže vykonať firma Euro-Building. Vzhľadom na skúsenosti iných samospráv so spoločnosťou mesto aj poslanci zvažujú, či sa majú do rekonštrukcie pustiť.
To by však pre časové termíny znamenalo, že krajské mesto o financie príde.
Za európske zdroje sa má schátraná budova zatepliť, opraviť strecha a zmodernizovať divadelná sála, vrátane nového javiska a sedenia. “Dôveryhodnosť partnera je dôležitá. To, čo vieme o tejto firme, znamená, že je majstrom v dodatkoch. Mesto by mohlo na celú rekonštrukciu doplatiť,” povedal na zasadnutí mestského zastupiteľstva poslanec za Občiansku konzervatívnu stranu (OKS) Juraj Bakoš.
Spoločnosť na žiadosť o reakciu zatiaľ nereagovala.
Rybníček kritizuje zlé zákony
Trenčiansky primátor Richard Rybníček (nezávislý) povedal, že o problémových rekonštrukciách firmou vie. Kritizoval štát a poslancov parlamentu, že svojimi rozhodnutiami a schválenými zákonmi spôsobujú mestám a obciam problémy.
“Najradšej by sme boli za systém, keby starostovia a primátori mohli slobodnejšie rozhodovať a dávať priestor miestnym firmám,” povedal s tým, že zákon o verejnom obstarávaní, ktorý je postavený na cene, dáva priestor špekuláciám.
Súťaž podľa jeho slov analyzujú, konečné rozhodnutie plánuje urobiť spolu s poslancami. “Nechcem to riešiť dramatickým rozhodnutím alebo odsudzovaním spomínanej firmy, ktorá možno len využíva systém nastavený štátom.
Pravda je taká, že nás tlačí čas, pretože ide o eurofondy ešte z minulého programového obdobia. Je to buď budeme čerpať, alebo o peniaze definitívne prídeme.
To, čo sa deje s verejným obstarávaním na Slovensku, je skôr vizitka, že nedôveryhodným začína byť štát,” povedal Rybníček.
Na negatívne skúsenosti s firmou upozorňovalo aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Jeho bývalý šéf a primátor Nitry Jozef Dvonč (Smer-SD) pre Denník N uviedol, že keď stavebnú činnosť na Slovensku vykonávajú firmy, ktoré majú viac právnikov ako robotníkov, prirodzene vznikajú problémy.
Vedenie ZMOS vtedy podľa denníka vyhlásením, v ktorom sa Euro-Building priamo nespomínal, reagovalo na viaceré sťažnosti primátorov a starostov.
Firmu viacerí kritizujú
Kriticky sa vyjadril aj primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty (SIEŤ). “Táto firma sa nám prihlásila do tendra na modernizáciu hasičskej stanice. Nakoniec sme súťaž zrušili a radšej nečerpali žiadne peniaze.
Po referenciách od iných kolegov starostov sme urobili toto neľahké rozhodnutie. Stanica síce nie je opravená, ale aspoň pokojne spávam. Všetci o tomto probléme vedia a samozrejme ho nikto nerieši,” vyznal sa na sociálnej sieti po tom, čo média začali o spoločnosti písať.
Nedokonalosť zákona o verejnom obstarávaní priznávajú aj ľudia bojujúci proti korupcii. “Zákon o verejnom obstarávaní, ktorý myslí primárne na cenu, je často postavený na hlavu.
Je to dôsledok toho, že na Slovensku automaticky myslíme na to, že sa niekto bude snažiť kradnúť. Ešte potrvá asi dlho, keď budeme môcť obstarávať tak, aby prvoradá bola kvalita poskytovaných služieb,” povedal politický komentátor a člen nadácie Zastavme korupciu Marián Leško.