TRENČÍN. Trenčianske múzeum aktuálne spolupracuje s Úradom práce a sociálnych vecí na štyroch projektoch. „Niektoré sú zamerané na manuálne práce, iné napríklad na sprievodcovské práce,“ hovorí zástupca riaditeľa Trenčianskeho múzea Tomáš Michalík. Prácu tu zatiaľ našlo sedem ľudí, spolu plánujú prijať do tridsať ľudí. „Chceli by sme zamestnať spolu desať sprievodcov, niekoľko ľudí ako dozor pri múzejných expozíciách, správe a evidencii zbierkového fondu a tiež ľudí na manuálne práce. Každý šikovnejší nezamestnaný, ak bude chcieť, si tu nájde uplatnenie,“ dodal Michalík. Nezamestnaní pomáhali vyčistiť dolný hrad, južné opevnenie od náletových drevín alebo rôznych odpadov, ktoré tu zostali. Pomáhajú tiež s prípravou hradu na letnú sezónu. Múzeu tento spôsob spolupráce vyhovuje. „Je to pre nás veľmi praktické, pretože všetky mzdy refunduje úrad práce, nestojí nás to nič a dostávame hotových ľudí,“ uzavrel Michalík.
Sprievodcov je málo
Netradičnou pracovnou pozíciou, ktorú na hrade ponúkajú v spolupráci s úradom práce je sprievodca. Spolu ich plánujú zobrať až desať. „Dostanú sprievodcovské texty, ktoré sa musia naučiť, a tiež si musia naštudovať dejiny hradu,“ povedal kastelán hradu Peter Pastier. Podľa neho je šanca, že ak sa osvedčia, dostanú aj trvalú pracovnú zmluvu.
Nie je dôvod sedieť doma
Procesom zaúčania sa na sprievodkyňu prechádza aj Gabriela Huňová z Trenčína. Pracovala na recepcii v kúpeľoch v Trenčianskych Tepliciach, potom zostala viac ako dva a pol roka bez práce. „Na sprievodcovskú pozíciu sa momentálne zaúčam, sledujem ako prebiehajú prehliadky. Práca je to zaujímavá, ale náročná. Ak by mi ponúkli možnosť trvalej pracovnej zmluvy, myslím že by som tu zostala,“ povedala.
Informačný technik Martin Čerešňa pracuje na hrade asi trištvrte roka. „Robím zväčša manuálne práce, hrabanie, upratovanie, čistenie. Nie je dôvod sedieť doma,“ dodal.
Šéfka trenčianskeho úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Zdenka Tvrdá vysvetľuje, že dohody sú financované z 15 percent zo štátneho rozpočtu a 85 percent z Európskeho sociálneho fondu „Na úrade sme im robili výberové konanie, zatiaľ je obsadených 7 miest, ďalšie odporúčania do zamestnania sme poslali uchádzačom na domáce adresy,“ dodala Tvrdá.
Na hrade aj nové expozície
Do začiatku letnej sezóny chcú na hrade otvoriť dve nové expozície. V Ľudovítovom paláci, cez ktorý sa chodí na Matúšovú vežu bola 16 rokov bola expozícia palných a sečných zbraní. V týchto dňoch ju demontujú a pripravujú novú. „Zmenu sme spravili aj na základe požiadaviek návštevníkov. Po novom tu bude vystavený dobový nábytok z 18 a 19 storočia. Druhá nová expozícia bude v kasárňach, kam pôjde časť z tejto expozície,“ povedal kastelán Peter Pastier s tým, že Trenčiansky hrad je jedným z mála hradov na Slovensku, kde sa vystavujú zväčša originály exponátov.