TRENČÍN. Súčasťou Spojenej školy internátnej v Trenčíne je aj Špeciálna základná škola internátna Vladimíra Predmerského a Praktická škola, do ktorej chodia deti s mentálnym a viacnásobným znevýhodnením a deti s poruchou autistického spektra.
Po viacročnom úsilí učiteliek Márie Fizelovej, Evy Orságovej a Sone Ďuríkovej zriadili vďaka sponzorskej pomoci novú terapeutickú miestnosť s názvom Snoezelen Jasmínka.
Terapia je vhodná pre všetky deti v škole
Terapia je vhodná pre všetky deti v škole, hoci majú rôzne diagnózy. „Multifunkčná metóda Snoezelen, ktorá pochádza z Holandska, sa robí v obzvlášť príjemnom a upravenom prostredí pomocou svetelných a zvukových prvkov, vôní a hudby, pričom jej cieľom je vyvolanie zmyslových pocitov.
Tieto prvky môžu pôsobiť na najrôznejšie oblasti vnímania uvoľňujúco, ale aj stimulujúco. Pri pravidelnej terapii deťom pomáha redukovať stres, agresívne správanie a prináša uspokojenie,“ hovorí Eva Orságová.
„Podpora sa vzťahuje na viaceré oblasti vývinu: vnímanie, emocionalitu, kognitívne procesy, komunikáciu alebo motoriku.“ S nápadom na zriadenie miestnosti prišla riaditeľka školy Alena Gašparovičová. V roku 2012 získali vďaka finančnému príspevku od jedného zo sponzorov prvú multisenzorickú pomôcku. To ich motivovalo pokračovať vo svojom úsilí ďalej.
Silná motivácia
„Deti s mentálnym a viacnásobným znevýhodnením a s poruchou autistického spektra, ktorým má terapia pomáhať, sú väčšinou z finančne slabších rodín, takže od rodičov nemôžeme očakávať sponzorské dary.
Mali sme obavy, že reči, ktoré majú ľudia a firmy o pomoci takýmto deťom, zostanú len prázdnymi slovami, keďže naše deti sú, žiaľ, na konci záujmov našej spoločnosti,“ povedala Fizelová.
Po rokoch vybavovania na úradoch a posielania mnohých projektov strácali nádej, že sa im podarí multisenzorickú miestnosť zriadiť. Nakoniec im v roku 2014 firma z Trenčína poskytla čiastku, ktorá pokryla väčšinu nákladov a vo voľnom čase im chodili pomáhať jej zamestnanci. Tí miestnosť pripravili na inštaláciu prístrojov. Samotná inštalácia prístrojov je ale náročná a drahá. To pre nich urobil údržbár školy.
„Mali sme šťastie na dobrých ľudí, bez nich by sa to nepodarilo,“ dodala Fizelová. Ostatné pomôcky doplnili z peňazí z ich občianskeho združenia.