Mesto eviduje podlžnosti na daniach za takmer 3,7 milióna eur. Zoznam dlžníkov je na webe.
TRENČÍN. Zoznam daňových dlžníkov j e na stránke mesta už natrvalo. Kým v minulosti zverejňovanie firiem a občanov, ktorí dlhujú mestu dane a poplatky, nebolo pravidlom, v súčasnosti je už bežné. Mestá sa tak snažia vytvoriť tlak na neplatičov. „V určitej miere sa nám zverejňovanie osvedčilo -u tých, ktorí pozabudli, tí zareagovali. Chronickí neplatiči ale zostávajú neplatičmi," povedala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.
Najviac dlžia za miestne dane
V Trenčíne evidujú najväčšie pohľadávky pri miestnych daniach pri poplatkoch za odpad a tiež za daň z nehnuteľnosti. Dlh z poplatkov za odpad je takmer 1,2 milióna eur, za daň z nehnuteľností je viac ako milión eur a tretia najväčšia položka je daň za užívanie verejného priestranstva - takmer tristotisíc eur. Spolu je to viac ako 3,7 milióna eur, čo je v porovnaní s rokom 2012 nárast o viac ako 360-tisíc eur. Rekordérom vo výške dlhu je podľa zverejneného zoznamu Nová rusko-slovenská spoločnosť so sídlom v Trenčíne, za daň z nehnuteľnosti dlží mestu viac ako 150-tisíc eur. Ďalšie firmy s vysokými dlhmi sú Fentech Property z Trenčína a talianska firma Italian Design Investimenti, obe dlžia za daň z nehnuteľnosti viac ako stotisíc eur.
Zverejniť zoznam daňových dlžníkov umožňuje mestu zákon. Na stránke mesta sa nájdu všetci, ktorých dlžná čiastka za minulý rok presiahla 160 eur, pre firmy je spodná hranica na sume 1600 eur.
Mestám pomáha exekútor
Firmy, ktoré dlžia najväčšie sumy, sú podľa Ságovejbud v konkurze, alebo v reštrukturalizácii. Zaplatenie celejpodlžnosti tak od nich mesto pravdepodobne nezíska.
Postup pri vymáhaní pohľadávok stanovil zákon. Mesto pri vymáhaní dlhov podľa hovorkyne využíva všetky zákonné možnosti. „Po lehote splatnosti vyzveme daňovníka na zaplatenie pohľadávky. Ak ani potom nezaplatí, spracujeme podklady pre vymáhanie pohľadávky a postúpime pohľadávku súdnemu exekútorovi," opisuje postup Ságová. Nevýhodou je, že konkurzy a vymáhanie súdnymi exekútormi trvajú väčšinou viac rokov. „Mesto ako správca dane počas týchto rokov nemôže konať vo veci a ani odpísať pohľadávku," dodala.
Úspech je otázny
Trenčín pri vymáhaní dlhov už niekoľko rokov spolupracuje so súdnou exekútorkou Adrianou Steinerovou. Podľa jejslov sa snažia vždy s klientom dohodnúť. „Pri malých pohľadávkach do tristo, štyristo eur nie je nutné zablokovať majetok, aby ho dlžník nepreviedol na inú osobu. Vtedy posielame upovedomenie o začatí exekúcie, aby mal človek možnosť v lehote štrnástich dní sumu uhradiť a mať nižšie poplatky," dodala Steinerová. Rovnako sa s exekútorom dá dohodnúť na splátkach.
Prezidentka asociácie komunálnych ekonómov Eva Balážová si myslí, že problém s neplatičmi má mnoho samospráv na Slovensku. Daňový poriadok definuje zabezpečenie pohľadávok exekučnými konaniami ajzáložnými právami, napriek tomu je riešenie zložité. „Ajkeď je daňová pohľadávka zabezpečená, ak nie sú zdroje, prípadne ak sa firma zbavila majetku, tak jednoducho nebude uspokojená," povedala Balážová.