TRENČÍN. Priestor pri Dome armády, ktorý vznikol po zasypaní jamy, zostáva nateraz prázdny. Mesto Trenčín sa stále súdi so spoločnosťou, ktorá vlastnila pozemok a plánovala na tomto mieste výstavbu garáží a polyfunkčnej budovy.
„Tento priestor zatiaľ nechávame, ako je. Mesto vedie súdny spor proti spoločnosti Tatra Real Trade o určenie neexistencie vecného bremena,“ povedala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.
Mestu ide o to, aby v liste vlastníctva vymazali ťarchu v prospech spoločnosti Tatra Real Trade. „Ťarcha znamená pre mesto povinnosť strpieť na tom mieste výstavbu polyfunkčnej budovy. Kým nebude súdne konanie ukončené, nemôžeme nič riešiť,“ vysvetlila Ságová.
Stavať sa tu nebude
Podľa vyjadrenia primátora Richarda Rybníčka z roku 2013 pre TASR sa na tomto mieste stavať nebude i napriek tomu, že nedávno schválený územný plán Trenčína počíta v tejto lokalite s výstavbou.
„Územné plánovanie mesta Trenčín, ani žiadneho iného mesta, nie je nadradené nad právoplatné územné rozhodnutie.
V čase pripomienkovania nového územného plánu a v čase jeho schvaľovania bolo v platnosti územné rozhodnutie, ktoré hovorilo, že sa na tomto mieste počíta s výstavbou.
Právne to tam muselo byť, prakticky tam zostane park a časom sa to v územnom pláne zmení,“ ozrejmil Rybníček s tým, že ak na mieste jamy vznikne oddychová zóna, navždy tam aj zostane.
Mesto malo v pláne osloviť záhradných architektov, ktorí by mali urobiť návrh na využitie priestoru a zapojiť verejnosť, ktorá by mala tieto návrhy pripomienkovať.
Námestie a oddychová zóna
Podľa pôvodných plánov by tak malo vzniknúť nové námestie a oddychová zóna. Definitívne riešenie je však pre prebiehajúci súd v nedohľadne.
Jama pri bývalom Dome armády v Trenčíne bola v centre mesta od roku 2008. Vznikla ešte za bývalého primátora Trenčína Branislava Cellera. Spoločnosť Tatra Real Trade plánovala na tomto mieste postaviť podzemné garáže a na povrchu polyfunkčný objekt.
Počas zemných prác objavili asi v dvojmetrovej hĺbke pravdepodobne predsunuté opevnenie hradu pochádzajúce zo 17. storočia.
Mesto investorovi vrátilo peniaze aj s úrokmi
Ministerstvo kultúry vyhlásilo nález za národnú kultúrnu pamiatku. Tatra Real Trade od projektu odstúpil, avšak požadoval od mesta odškodné.
Krajský súd tento nárok v celkovej výške 1,7 milióna eur a k tomu náležiaci 9-percentný ročný úrok z omeškania zamietol s odôvodnením, že Tatra Real Trade nepreukázal, že mu bola mestom Trenčín spôsobená škoda v žalovanej výške. Krajský súd zaviazal mesto Trenčín vrátiť spoločnosti Tatra Real Trade sumu 225-tisíc eur – finančnú zábezpeku – s ročným úrokom z omeškania vo výške 9 percent z dôvodu, že zmluvy, ktoré medzi sebou účastníci uzatvorili v roku 2007, sú neplatné a zaplatené plnenia je potrebné vrátiť.
Spolu tak mesto vyplatilo viac ako 330-tisíc eur. Mesto jamu, roky hyzdiacu širšie centrum mesta, zasypalo na jeseň v roku 2012.