Nový zákon o odpadoch prinesie viaceré zmeny. V Trenčíne chcú viac nádob na bioodpad.
TRENČÍN. Po trinástich rokoch schválil slovenský parlament nový zákon o odpadoch. Jeho cieľom je zvýšiť recykláciu a triedenie odpadu. Združeniu miest a obcí Slovenska sa zákon nepáčil.
Výhrady malo najmä k zodpovednosti miest a obcí za čierne skládky na ich území. ZMOS neúspešne žiadal, aby za skládky zodpovedali majitelia pozemkov, na ktorých sa nachádzajú. Rozšírila sa zodpovednosť výrobcov a dovozcov, ktorí sa budú cez nové organizácie starať o vytriedený odpad. Plasty, sklo, papier alebo aj pneumatiky či elektrozariadenia budú likvidovať na vlastné náklady podnikatelia.
Motivácia k triedeniu odpadu
Obce a mesta budú platiť len za nevytriedený komunálny odpad, čo ich má motivovať k dôslednejšiemu triedeniu. „Vzhľadom na to, že nový zákon o odpadoch mení postoj samosprávy k triedeniu odpadu, mesto určite urobí osvetu a mediálne kampane smerom k občanom, aby triedenie odpadu začali vnímať vo väčšom význame. Chceme, aby začali triediť odpad vo väčšom rozsahu, aby sa podarilo znížiť množstvá odpadov ukladaných na skládku," povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová.
Ďalšou výraznou zmenou je sprísnenie podmienok pri výkupe kovového odpadu. Zberne nebudú môcť platiť fyzickým osobám v hotovosti, vykúpený kov musia skladovať sedem dní a výkup budú povinne kontrolovať kamery.
Ľudia chcú viac nádob na separovanie
Viacero obyvateľov Trenčína sa často pýta prostredníctvom stránky mesta Otázky a odpovede na rozmiestnenie nádob na bioodpad.
V meste je niekoľko ulíc, kde nádoby na odpad zo záhrad fungujú, ďalšie ulice si na takúto nádobu budú musieť počkať. Nádoby sa umiestňovali v dvoch fázach - prvá, pilotná fáza prebehla v roku 2008, nádoby umiestnili v mestskej časti Sihoť a Zámostie. O dva roky mesto pridalo nádoby do mestskej časti Stred.
Podľa hovorkyne mesta Eriky Ságovej o miestach, kde nádoby rozmiestnia, rozhodlo v rokoch 2008 a 2010 vedenie mesta a mestskí poslanci. Ľudia, ktorí boli medzi vyvolenými a majú nádoby na bioodpad, za ne neplatia nič naviac.
„Náklady na triedený odpad, vrátane nákladov na zber bioodpadu sú v súčasnosti zahrnuté do poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady," uviedla Ságová.
Možno budúci rok
Mesto podľa nej plánuje do budúcna rozširovať zber bioodpadu. „Zaoberáme sa tým už dlhú dobu, ale finančné možnosti nám neumožnili pokračovať v tomto rozširovaní. Teraz, keď bol prijatý nový zákon o odpadoch a od 1. 1. 2016 by mali mestu odpadnúť náklady na triedený odpad, téma rozšírenia zberu bioodpadu prostredníctvom nádob sa stáva reálnejšia."
Ako dodala, po celý rok sú k dispozícii dva zberné dvory, v ktorých je možné odovzdať neobmedzené množstvo bioodpadu bez poplatku. Bioodpad sa tiež zbiera počas jarného a jesenného upratovania do zvlášť umiestneného veľkoobjemového kontajnera postupne po jednotlivých mestských častiach.