TRENČÍN. Turistické podujatie zorganizovali trenčianske kluby slovenských turistov -Dukla a TTS, oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a Zväz vojakov Slovenskej republiky.
K tohtoročnej klasickej 50 km trase z Trenčína a 25km z Krásnej Vsi na Jankov vŕšok pribudli tri 15km trasy z Karolintálu na Jankov vŕšok. Na kratšie trasy turistov z Trenčína odviezol autobus.
Z histórie Vojenskej päťdesiatky
Takýto názov zakrátko dostal vojenský pochod od Pamätníka umučených na trenčianskej Brezine cez Peťovku, Krásnu Ves, Kňaží stôl, Dubničku, Uhrovec až k Pamätníku SNP na Jankovom vŕšku. Trasa viedla miestami, kde v časoch druhej svetovej vojny pôsobila partizánska brigáda Jána Žižku pod velením plk. Teodora Pola.
Vojenskú päťdesiatku začali organizovať príslušníci vojenského útvaru na trenčianskom letisku.
Prvý ročník v roku 1974 bol len útvarovou záležitosťou. Po pietnom akte na Jankovom vŕšku veliteľ útvaru Bedrich Čaplický, priamy účastník Slovenského národného povstania, zapálil vatru, pri ktorej vojaci zotrvali v besede s priamymi účastníkmi protifašistického odboja.
Druhý ročník (1975) už organizačne nadobudol širšie rozmery. Na jeho absolvovanie sa popri vojakoch prihlasovali aj turisti z bližšieho i širšieho okolia.
Po trase boli pripravené stanoviská v Peťovke, Krásnej Vsi, Dubničke a Uhrovci, kde vojaci ponúkali teplý čaj a vodu na doplnenie zásob. V cieli každý účastník dostal vojenský guláš a veliteľ B. Čaplický slávnostne odovzdával diplomy. Podujatie sa končilo kladením vencov na pamätníku a zapálením vatry.
V nasledujúcich rokoch sa Vojenská päťdesiatka stále viac dostávala do povedomia turistickej obce - napríklad na 6. ročníku v r. 1979 bolo 396 zúčastnených, ale o rok neskôr -na 7. ročníku (1980) už bolo zaregistrovaných 520 turistov, z toho 100 absolvovalo 25kilometrovú trasu z Krásnej Vsi.
Organizátori každý rok vydávali informačný bulletin, v cieli účastníci dostali tradičný guláš a čaj, odovzdávali sa diplomy, neskôr pamätné listy, každý rok v inej farbe šatky s logom Vojenskej päťdesiatky, odznaky a viacnásobným účastníkom aj pamätné plakety. Súčasťou pochodu sa stali aj branné hry - hod granátom a streľba zo vzduchovky. Z Jankovho vŕška účastníkov pochodu do Bánoviec nad Bebravou, Krásnej Vsi a Trenčína odvážali vojenské autobusy.
Vojenský útvar na trenčianskom letisku zorganizoval 12. ročník Vojenskej päťdesiatky v apríli 1985 naposledy. Na jeseň toho roku bol zrušený. A to bol koniec podujatia každý rok pripravovaného so štedrým zabezpečením, čo bolo možné len vďaka obetavosti organizátorov a získaných finančných prostriedkov.
Vstúpila do ďalšej štyridsiatky
Od roku 1987 až do súčasnosti ju organizujú kluby slovenských turistov Dukla a TTS Trenčín. Tohtoročný 40. ročník si účastníci pochodu skutočne užili. Počasie bolo slnečné, výhľady do okolia nádherné a nálada medzi turistami výborná. Potvrdila nám to aj najstaršia turistka Marta Trebatická z Nového Mesta nad Váhom.
Onedlho oslávi deväťdesiatku, ale ako povedala: „Na vojenskú päťdesiatku idem vždy, keď sa dá.“ Na päťdesiatkilometrovú túru sa vydali aj vojaci zo ženijného práporu v Seredi Filip Kaštier a Matúš Antol. „Túru sme zvládli za osem hodín, no mohlo to byť aj lepšie, ale užili sme si to. Veľmi pekný úsek bol z Krásnej Vsi do Uhrovca.“
Turisti si po oddychu mohli pozrieť nové múzeum venované partizánskej brigáde J. Žižku, udržiavané bunkre z druhej svetovej vojny a Pamätník SNP. Nakoniec položili vence k pamätníku a autobusom sa odviezli späť do Trenčína.
Štatisticky nám turistické podujatie vyhodnotila vedúca OKST Dukla Trenčín Janka Salviany: „Krásne počasie tento rok vylákalo rekordných 293 účastníkov pochodu, z toho 120 vojakov. Na 50km trase bolo 102 vojakov, 4 vojačky, 48 mužov, 9 žien a 1 dieťa. Najmladší bol 12-ročný Mário a najstarší 73ročný Jozef.
Na 25km trase bolo 7 vojakov, 3 vojačky, 21 mužov, 10 žien a 4 deti. Najmladší bol 8-ročný Dominik a najstarší 80- ročný František. Na krátke trasy sa vybralo 34 mužov, 44 žien, 6 detí. Najmladšia bola 7-ročná Aďka a najstaršia 89-ročná pani Marta.