Hasiči varujú pred nebezpečenstvom jarného spaľovania suchej trávy, lístia a vetví z poorezávaných stromov. Za prvé dva aprílové týždne absolvovali hasiči v Trenčianskom kraji až 28 výjazdov k takýmto požiarom.
REGIÓN. Slnečné dni a postupné otepľovanie lákajú predovšetkým záhradkárov achalupárov na jarnému upratovanie, ktoré často riešia spaľovaním odpadu.
Za prvé dva aprílové týždne absolvovali hasiči v Trenčianskom kraji až 28 výjazdov k požiarom, ktoré vznikli práve vypaľovaním suchej trávy. Jeden človek sa pri požiari zranil.
Požiarov je veľa
Minulý rok bolo takýchto požiarov 24, rekordný bol rok 2012, keď hasiči zasahovali za deväť aprílových dní až 111krát. „Častou príčinou vzniku jarných požiarov býva predovšetkým nedbanlivosť pri spaľovaní biologického odpadu. Následkom toho sa požiar často vplyvom vetra rýchlo rozšíri do okolia a spôsobí nemalé škody," upozorňuje krajský hovorca trenčianskych hasičov Marián Petrík.
Pokuty sú vysoké
Na odstraňovanie biologického odpadu zo záhrad odporúča využívať organizované akcie v záhradkárskych alebo chatových oblastiach, ktoré sú určené na zber a zvoz biologického odpadu.
Plošné vypaľovanie trávy a porastov pritom zakazuje viacero zákonov.
Okrem zákona o odpadoch je to zákon o ochrane prírody a krajiny aj o ochrane pred požiarmi. Porušenie tohto zákona môže stáť občana do 331 eur, právnickú osobu až 16 596 eur. Vypaľovanie trávy ničí životné prostredie a zabíja živočíchy. Môže spôsobiť obrovské hospodárske škody a ohroziť ľudské životy.
Poškodzuje povrchovú vrstvu pôdy, napomáha rozširovanie agresívnych druhov rastlín, ničí drobné živočíchy, čím prichádzajú o potravu vyššie zvieratá. „Každý rok sa nájdu nezodpovední jednotlivci, ktorí tento zákaz nerešpektujú. Poškodzujú tak životné prostredie a ohrozujú seba i okolie. Ak sa niekto stane svedkom vypaľovania trávy a lesných porastov, mal by to nahlásiť na linku tiesňového volania alebo na políciu," informuje ministerstvo životného prostredia.
Zákonné spôsoby, ako sa zbaviť suchého biologického odpadu z porastov, sú kompostovanie v obecnom alebo súkromnom kompostovisku alebo zber biologického odpadu v na to určených veľkoobjemových kontajneroch.
Obec je povinná takto vyzbieraný odpad spracovať.