TRENČÍN. Takmer štyristo výtvarných prác žiakov a študentov z 29 základných a stredných umeleckých škôl z celej republiky súťažilo o hlavné ceny v 4. ročníku celoslovenskej súťaže Bienále figurálnejkresby a malby.
Víťazné práce nádejných výtvarníkov ozdobili všetky vnútorné steny mestskej veže takmer až po jej vrchol. Národnú súťaž zorganizovala Základná umelecká škola Karola Pádivého v spolupráci s kultúrno-informačným centrom.
Kvalitné práce z celého Slovenska
Víťazné ceny v Bienále figurálnejkresby a malby získala Mia Kasaničová zo Základnej umeleckej školy v Humennom, Daniel Ličko zo ZUŠ v Michalovciach, Zuzana Slivková zo ZUŠ v Trenčíne a Sabina Repčíková zo SSUŠ v Žiline.
„V najmladšej kategórii vyzdvihla porota spontánnosť, kreativitu a fantáziu detí. V danom veku (6-8 rokov) nie je potrebné viesť žiakov k anatomickej presnosti pri stvárnení postavy. Skôr je dobré nasmerovať ich pozornosť na základné proporcie," uviedol akademický maliar Juraj Oravec, predseda poroty.
Väčšina cien skončila v rukách dievčat
V stredných kategóriach kládla porota väčší dôraz na presnejšie proporčné vzťahy. Vo vekovo najvyššej 4. kategórii študentov stredných umeleckých škôl (15-19 rokov) dominovali výtvarníčky zo Žiliny Sabina Repčíková a Kristína Kašpieriková.
„Táto kategória ukázala veľmi dobrú prácu pedagógov. Na väčšine prác bolo vidieť správne nasmerovanie pri tvorbe študijných kresieb. Porota vyzdvihla tie, ktoré pôsobili emocionálnou výpoveďou," skonštatoval Oravec. Finalisti bienále zachytili vo svojich figurálnych kresbách či malbách najmä sediace postavy. V expozícii môžu návštevníci vidieť aj kresbu ceruzou, na ktorej Kristína Záhorová z Ružomberka stvárnila stojacu kostru človeka.
Nechýbajú štúdie bežcov, cyklistu, ale aj modelujúcich hrnčiarov a hudobníkov. „Päťčlenná porota vyhodnocovala 373 súťažných prác pol dňa. V troch kategóriach sme udelili šesť cien, v jednej päť cien," informovala Eva Kulhánková, členka poroty. Až 18 cien z 23 udelených získali dievčatá.
„Výtvarné odbory základných umeleckých škôl navštevujú prevažne dievčatá, chlapci sú tam jeden - dvaja. Talentovaní výtvarníci potom idú študovať na stredné umelecké školy v Trenčíne, Zvolene, Kremnici, či v Banskej štiavnici," pokračovala Eva Kulhánková, zástupkyňa v ZUŠ Karola Pádivého. Podľa jej slov je pre žiakov a študentov figurálna kresba jednou z najťažších disciplín. Naučenie zachytenia realistických proporcií je otázkou dlhého času. Potrebný je vždy aj trpezlivý model a na začiatku aspoň rozpohybovaná drevená figúrka.
Velký úspech ZUŠ Karola Pádivého
Množstvom cien sa môžu pýšiť aj žiaci z usporiadateľskej Základnej umeleckej školy Karola Pádivého v Trenčíne. VI. kategórii ( 6 - 8 rokov) získali spoločne 3. miesto Alexandra Bočáková a Nelka Dacková. V kategórii mladých umelcov vo veku 9 - 1 1 rokov získala 3. miesto aj Simona Chmelinová.
Najväčší triumf slávili Trenčania v 3. kategórii (12 - 14 rokov), kde zvíťazila Zuzana Slivková. V tejto kategórii získala 3. miesto jej spolužiačka Lujza Lehocká a čestné uznanie aj Sabina Šubová. „Ja som kreslila svojho spolužiaka. Sedel vytrvalo na stoličke pred celou triedou, kresbu som tvorila takmer deväť hodín. Najradšej mám kresby, na ktorých sú ľudia," prezradila 14-ročná víťazka Zuzana Slivková.
Víťaznú kresbu nakreslila ceruzou, ale rada maľuje aj akrylovými farbami. „Výtvarnému umeniu sa venujem už deväť rokov. Talent som zdedila pravdepodobne po starej mame. Dodnes mám odložený pamätník, v ktorom mi nakreslila nádherné kvetiny zo záhrady," dodala Slivková.