TRENČÍN. Od roku 2008 nezisková organizácia Voices organizuje vzdelávacie semináre, kultúrne podujatia a diskusné stretnutia.
Neziskovka pôvodne založená Ivanom Ježíkom a Andreou Ungvôlgyi podporuje otvorenosť a neformálne vzdelávanie na Slovensku. „Chceli sme od začiatku prispieť k tomu, aby bolo na Slovensku viac slobodne rozmýšľajúcich a dobroprajných ľudí," povedal Ježík.
Viac ako 150 krátkych filmov
Za sedem rokov práce vybudovali stabilný tím a komunitu ľudí, ktorí im pomáhajú a nie sú ľahostajní k ich práci. Vďaka tomu a partnerom usporiadali množstvo diskusií, podujatí, a nakrútili viac ako 150 krátkych filmov.
Jedným z podujatí sú aj večerné rozhovory Choices, ktoré bývajú od jari minulého roka v Bratislave, Trenčíne a tento rok navštívia aj dalšie mestá. Popri bezplatných diskusiách a premietaniach v knižnici Michala Rešetku na Hasičskej robia aj workshopy v Panorama Clube na Palackého.
Aj tam ponúkajú aktuálne a užitočné témy s kvalitnými lektormi. Ceny za worskhopy majú byť dostupné pre všetkých záujemcov o osobnostný rozvoj. Ivan Ježík tiež hovorí, že reakcie ľudí v Trenčíne na akcie sú pozitívne.
„Pri organizácii a komunikácii podujatí sú nápomocní a myslím, že nám držia palce. Všetko chce svoj čas a stále platí, že len vítame ponuku každého, kto chce pomôcť."
Rešpektovaní, vzdelaní a empatickí
Dôležité má byť budovanie vzťahov s inými občianskymi združeniami a iniciatívami tak, aby bol efekt ich práce čo najväčší. „Ide nám predovšetkým o nenásilné dosahovanie toho, aby si ľudia čo najviac uvedomovali, čo sa okolo nich deje, vnímali nezastupiteľný prínos pomáhajúcich profesií, neboli sebeckí a prevzali kúsok zodpovednosti a j z a komunitu, v ktorej žijú."
Podľa tohto kritéria vyberajú do diskusií aj hostí. Tí by mali byť rešpektovaní, vzdelaní a empatickí. Ich postoje a skúsenosti majú byť prínosné, a pozitívne formovať naše vnímanie seba vo vzťahu k svetu.
„Myslíme si, že život nie sú preteky a oplatí sa zamyslieť nad tým, či robíme veci a žijeme životy také, aké naozaj chceme," dodal.
Posledná diskusia bola v Lúči v utorok 14. apríla. Zamerala sa na autority a lídrov v súčasnosti a minulosti. O téme porozprával psychológ Dušan Ondrušek a Hana Skljarszka - študentka sociológie a rečníčka TEDxYouth Bratislava 2015. O deň neskôr, v stredu 15. apríla bolo v knižnici na Hasičskej premietanie filmu s názvom „Nepočujúca väčšina".
Po filme nasledovala diskusia o spôsoboch, ako pomáhať ľuďom so sluchovým znevýhodnením. Podujatie bolo prekladané do znakovej reči. Posledná z akcií v tomto mesiaci bude workshop s Jakubom Ptačínom „Ako na správnu vizuálnu komunikáciu". Na neformálnom stretnutí bude rozoberať dôležitosť jasnej a efektívnej komunikácie s textom a obrazom.