TRENČÍN. K odstraňovaniu cestnej zelene dochádza z rôznych dôvodov. Slovenská správa ciest rieši najmä podnety dopravnej polície. „Tieto práce pre nás robí náš zmluvný partner na výkon bežnej údržby, ktorým je Správa ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja.
Ten pri odstraňovaní cestnej zelene vykonáva aj ich likvidáciu. Osádzanie nových stromov sa v rámci bežnej údržby nevykonáva,“ povedala hovorkyňa Slovenskej správy ciest Zuzana Hromcová.
rok dostala Správa ciest Trenčianskeho kraja povolenie na výrub stromov v katastri obce Veľké Uherce, tento rok zamestnanci riešili úseky ciest v Bošanoch, Považskej Bystrici, Belušských Slatinách, Ilave a Soblahove.
Nové stromy pri cesty nesadia
Nové stromy na miesto starých cestári sadiť nemôžu. Zákon stanovil minimálnu vzdialenosť stromov od cesty na 4,5 metra. Vo väčšine prípadov už pozemok v takej vzdialenosti od cesty nepatrí Správe ciest. Náhradnú výsadbu tak riešia na iných miestach.
Pred troma rokmi tak vysadili stromy v areáli Centra sociálnych služieb Demy v Trenčíne. Mesto Trenčín vtedy nariadilo Správe ciest náhradnú výsadbu za výrub 52 topoľov pri ceste v Soblahove.
Krajská správa ciest eviduje stromoradia pri jednotlivých cestách. „Snahou krajskej Správy ciest je odstrániť najmä staré alebo vyschnuté stromy, alebo tie, ktoré ohrozujú bezpečnosť cestnej dopravy,“ povedala hovorkyňa kraja Jana Paulínová.
Časť drevnej hmoty, ktorá je poštiepkovaná, zostáva priamo na cestnom pozemku a časť tejto hmoty sa využíva na vykurovanie strediska Správy ciest v Ilave.
Pri ceste môžu aj pomôcť
Podľa Štefana Machciníka z Výskumého ústavu dopravného nemusia byť stromy pri cestách vždy problémom. Majú aj pozitívne účinky v podobe lepšej informácie pre vodiča ohľadom vedenia trasy alebo sú účinným opatrením pred vznikom snehových závejov na cestách.
Riešenia, ktoré umožnia, aby stromy zostali na svojom mieste pri ceste a zároveň neboli hrozbou v prípade nehody, existujú.
„Jedná sa však výlučne o miesta, ktoré nepredstavujú dlhodobý problém z hľadiska výskytu dopravných nehôd. Na týchto miestach je vhodné urobiť opatrenia, ktorých cieľom je udržať vozidlo na ceste. To môže byť výraznejšie vodorovné značenie, rozšírenie vozovky v zákrutách, alebo v prípade opustení vozovky eliminovať náraz do pevnej prekážky inštaláciou vhodných zvodidiel,“ dodal Machciník.