TRENČÍN. Občianske združenie HALA od roku 2013 využíva zabudnuté industriálne priestory v Trenčíne ako výstavné priestory. Sympózium vyzýva umelcov k práci s atmosférou a históriou priestorov.
Svoje projekty a nápady môžu do 30. apríla posielať profesionálni výtvarníci i študenti vysokých umeleckých škôl. Vybrané projekty dostanú reálnu podobu počas prvých piatich júnových dní v areáli bývalých bavlnárskych závodov na Bratislavskej ulici.
Sympózium zakončí jednodňové multižánrové podujatie, kde uvidíme výsledky sympózia.
Organizátori chcú predstaviť mladú generáciu, ktorej podľa nich chýba v Trenčíne priestor na prezentáciu. O projekte nám porozprávali viac.
Kto stojí za projektom Hala?
- Občianske združenie Hala je združením výtvarníkov, manažérov, ale hlavne nadšencov pre umenie a kultúru z Trenčína a okolia. Konkrétne ide o Radku Nedomovú, Natáliu Okolicsányiovú, Luciu Horňákovú Černayovú a od minulého roka aj Petra Šedivého z Dubnice nad Váhom.
Mali ste konkrétny impulz na vytvorenie akcie tohto typu ?
- Základným impulzom bolo vytvorenie priestoru pre súčasné výtvarné umenie, ktorý v meste chýba. Vzhľadom na to, že sme všetci z Trenčína, poznali sme nevyužívané industriálne priestory, továrne a fabriky, ako napríklad Merina, do ktorých sa súčasné umenie hodí.
Využívanie zabudnutých priemyselných častí miest na kultúrne a umelecké aktivity je celoeurópsky trend. Či už ide o Tabačku v Košiciach, Cvernovku v Bratislave alebo Kulturfabrik v Luxemburgu. Najideálnejšie by bolo vytvorenie stáleho kultúrneho priestoru.
Čo je podstatou samotného sympózia?
- Snažíme sa v HALE vytvoriť priestor, v ktorom sa stretnú rôzne generácie umelcov a majú možnosť konfrontácie. Mladší sa môžu niečo naučiť a starší naberú novú perspektívu a energiu. Myslíme si, že Trenčín sa kultúrne a kreatívne prebúdza. Vznikajú nové príležitosti na tvorbu a prezentáciu.
Ako prebiehalo samotné vybavovanie projektu ? Aká bola reakcia mesta?
- Prvý ročník bol veľmi punkový. Nevedeli sme, do čoho ideme, ale mali sme chuť to robiť. Samozrejme, zháňanie financií na takúto akciu je veľmi náročné. Zvládli sme to vďaka jednotlivým nadáciám či darom od priaznivcov a sponzorov. Mesto Trenčín je naším partnerom, dostali sme od neho finančné príspevky aj technickú pomoc. Hlavnú finančnú dotáciu očakávame z grantových systémov.
Akú úlohu na projekte zohráva Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne?
- GMAB v Trenčíne je partnerom a spoluorganizátorom podujatia. Keďže prvý ročník sme robili ako fyzické osoby, nebolo možné žiadať o oficiálne granty. Aj vzhľadom na to, že jedna z organizátoriek je jej zamestnancom, galéria sa stala naším mentorom. Po založení občianskeho združenia naďalej pokračujeme v spolupráci.
Čo vás motivuje pokračovať aj v ďalších ročníkoch?
- Samozrejme, sú to názory ľudí, ktorí do HALY prichádzajú. Či už sú to návštevníci, účastníci sympózia alebo účinkujúci. Po každom ročníku sa stretávame s fantastickými ohlasmi. Najviac nás motivuje každoročný úspech. Ten je pre nás aj záväzkom, že každý ďalší ročník musí byť minimálne rovnako dobrý, ak nie lepší.
Prečo ste sa tento rok rozhodli premiestniť projekt z Meriny do bavlnárskych?
- Počas sympózia umelci často využívali pozostatky zo zrušenej výroby, ktoré našli priamo v areáli Meriny. Po dvoch ročníkoch sme si uvedomili, že potenciál priestorov je do určitej miery vyčerpaný. V lete sme začali hľadať iné priestory, v ktorých by sa podujatie mohlo konať.
V hre bola likérka, bývalá Ozeta, CO kryty, skladové priestory na stanici. Jedno z miest bolo aj v areáli závodov na Bratislavskej ulici. Tak sme narazili na bývalé bavlnárske závody. Pri prvej návšteve sme boli príjemne prekvapení, ako areál vyzerá.
FOTO: HALA
V čom ešte je tento ročník špecifický?
- Na treťom ročníku je novinkou najmä zmena priestorov. Od toho sa bude odvíjať celkový program aj tvorba umeleckých diel. Hlavná myšlienka podujatia je podobná ako pri predošlých ročníkoch – využiť genius loci daného miesta (bavlnárske závody, textil, bavlna, industrializácia, socializmus).
V novom areáli sa nám ponúka možnosť využiť aj miesto pred Halou a viac sa orientovať na exteriér. Okrem toho sa snažíme priniesť výtvarné umenie bližšie k ľuďom a oživíme verejné priestory. Tento ročník sa chceme viac venovať svetelným inštaláciám a videomappingu.
Máte nejaké plány aj do budúcich rokov?
- Momentálne sa naplno venujeme príprave tretieho ročníka. V budúcnosti chceme, samozrejme, v organizácii podujatia pokračovať, prípadne pripojiť ešte ďalšie akcie. Tie by mali rozvíjať kultúru v Trenčíne a zlepšovať podmienky pre umeleckú činnosť.