Mesto plánuje rekonštrukciu centra v tomto volebnom období. Víťazný projekt čakajú drobné úpravy, pódium by malo byť na námestí umiestnené natrvalo.
TRENČÍN. Architektonickú súťaž na rekonštrukciu historického Mierového námestia v Trenčíne vyhlásilo mesto ešte v roku 2007. Zo siedmich súťažných návrhov vybrala odborná komisia spolu s obyvateľmi návrh brnianskeho ateliéru Raw. Rekonštrukcia sa dlhšie odkladala, dôvodom boli peniaze.
Podľa vyjadrenia primátora Trenčína Richarda Rybníčka je na tom teraz mesto lepšie a Mierové námestie plánujú zrekonštruovať ešte v tomto volebnom období.
„Pred štyrmi rokmi sme projekt vzhľadom na kritickú finančnú situáciu museli načas uspať, dnes je to už lepšie. Tento týždeň mám spolu s hlavným architektom mesta rokovanie so zástupcami ateliéru Raw,“ informoval primátor Rybníček.
Pódium je nevyhnutné
Víťazný projekt čakajú drobné úpravy. Podľa hlavného architekta mesta Martina Beďatša sa najzásadnejšia zmena bude týkať pódia.
To malo byť pri každej akcii rozložené a potom znova demontované. Toto riešenie sa Beďatšovi, vzhľadom na množstvo akcií najmä v letnej sezóne, nezdá vhodné.
„Budem rokovať s ateliérom Raw o doplnení ľahkého vzdušného pódia do projektu,“ hovorí. „Rozumiem, že do zadania súťaže nedávali pódium, lebo z odborného hľadiska je to určitý rušivý prvok, ale jeho funkcia je nevyhnutná. Vo víťaznom projekte je zelený ostrovček v strede námestia nahradený takým plató, ktoré by tiež mohlo slúžiť na menšie kultúrne akcie pre menej ľudí. Ak chceme, aby námestie žilo, je nevyhnutné, aby tam pódium bolo,“ dodal Beďatš.
Siete sú v zlom stave
Náklady na rekonštrukciu námestia bez pódia odhaduje mesto na 2,4 milióna eur. „Budeme musieť ísť cestou úveru, lebo tlak zlého stavu sietí pod povrchom námestia je silný. Už i plynári oznámili, že potrebujú siete v centre mesta zrekonštruovať. Budeme to musieť skoordinovať, aby sa všetko urobilo naraz za čo najkratší čas,“ skonštatoval Rybníček.
„Bude ešte dôležité, čo sa po rozkopaní námestia nájde z histórie. To budeme riešiť potom, lebo dnes nevieme tieto veci a najmä ich historickú hodnotu predpokladať,“ dodal primátor.
Podľa dávnejšieho vyjadrenia historičky Trenčianskeho múzea Jany Karlíkovej sa pri archeologických výskumoch určite nájdu minimálne dve podzemné chodby. Jedna z nich mohla byť úniková z hradu, pričom sa začínala oproti Katovmu domu na Matúšovej ulici.
Fontána Marka Aurélia. FOTO: MESTO TRENČÍN
Nová fontána Marka Aurélia
Okrem výmeny inžinierskych sietí sa kompletne vymenia všetky povrchy na námestí. V strede námestia nanovo uložia dlažbu z mačacích hláv, chodníky z veľkoplošnej dlažby budú úrovňové bez obrubníkov.
Výmena čaká lavičky, smetné koše, stojany na bicykle aj osvetlenie.
Jedným z výrazných prvkov námestia bude fontána Marka Aurélia, ktorá by mala byť v priestore súčasného zeleného ostrovčeka.
Pred piaristickým kostolom by mal byť umiestnený bronzový model mesta – maketa, pomocou ktorej sa návštevníci Trenčína ľahko zorientujú.