Spisovateľ, publicista a teoretik fotografie Marián Pauer zachránil pre Slovensko osudy dvorného fotografa The Beatles Deza Hoffmanna.
TRENČÍN. Trenčiansky rodák Marián Pauer spojil svoj život s fotografovaním a cestami za autormi slávnych fotografií. Tvorbu svetoznámych slovenských fotografov Martina Martinčeka, Karola Kállaya, Antona Fialu a mnohých iných zdokumentoval v mnohých reprezentatívnych monografiách.
K jeho najväčším životným zážitkom patrí putovanie po stopách legendy svetovej fotografie Dezovi Hoffmannovi. Rodák z Banskej Štiavnice Dezo Hoffmann bol dvorným fotografom najslávnejšej skupiny všetkých čias The Beatles. Ich spoluprácu napokon rozbil až konflikt Johna Lennona s Dezom, ktorý Lennon neskôr oľutoval.
Skvelé knihy o fotografoch s veľkým srdcom
Malé Slovensko ponúklo svetu plejádu uznávaných fotografov. Aj vďaka publikáciam a projektom Mariána Pauera ostanú navždy živé osudy a fotografie autorov, ktorých si nielen ich najbližší pripomínajú už iba v mysli.
„Autori, o ktorých píšem, sú mojimi srdcovými záležitosťami. Výnimočným je pre mňa Martin Martinček, ktorému som sa na Liptove venoval 25 rokov. Keď mi zomreli rodičia, boli Martinčekovci moja druhá rodina,“ prezradil Marián Pauer. Blízky vzťah ho viazal aj s Karolom Kállayom i Tiborom Huszárom, ktorého predčasná smrť preťala ich veľké priateľstvo.
Jednu z najznámejších osobností fotografického sveta šoubiznisu Deza Hoffmanna spoznal až po jeho smrti vďaka stretnutiam s jeho blízkymi i archívnym materiálom, ktoré mal možnosť študovať.
„Pre svoje knihy si vyberám fotografov, ktorí sú mi blízki svojou tvorbou, spôsobom vzniku fotografií a ľudskosťou,“ vyznal sa Pauer.
Jedna z najznámejších fotografií The Betales od Deza Hoffmanna
FOTO: DEZO HOFFMANN
Pauera inšpiroval kamarátov film
K pátraniu po Dezovi Hoffmannovi ho inšpiroval film, ktorý pre rakúsku televíziu natočil Pauerov kamarát a emigrant z roku 1968 Marián Sloboda.
„Vo filme spomínali fotografa z Horného Uhorska a ja som v záberoch zazrel trojičný stĺp v Banskej Štiavnici. Film som nevidel od začiatku, a tak som si od Rakúšanov vyžiadal kópiu Slobodovho filmu o živote Deza Hoffmanna,“ vysvetlil Pauer pohnútky pátrania o živote slávneho slovenského fotografa, o ktorom napísal knihu Fotograf Beatles.
Snahou Mariána Pauera bolo aj založenie Hoffmannovho múzea v jeho rodnom starom baníckom dome v Banskej Štivnici. „Ten dom pod kopcom je úžasný. Namiesto kuchyne je jaskyňa. Pripomína to jaskynný klub Cavern Club v Liverpoole, v ktorom The Beatles začínali,“ potvrdil Pauer. Napriek mnohým prosbám na primátorov v tomto meste dodnes neuspel.
„Ak by sa také múzeum Deza Hoffmanna a The Beatles založilo, chodili by do Štiavnice procesie aj z Anglicka a celého sveta. Veď Beatles budú vždy v kurze,“ tvrdí Pauer.
Pomohla asistentka Mellory
Jedinou adresou, ktorú Pauer pri prvej ceste do Londýna po stopách Hoffmanna mal, bola Jermyn Street. Práve tu Hoffmannovci bývali.
„Bývali tu najlepší krajčíri a jediný fotograf Dezo Hoffmann. Keď som sa tam v roku 1988 prvýkrát objavil, otvorila mi nejaká pani. Dezo už vtedy nežil a, žiaľ, mŕtva už bola aj jeho manželka,“ spomína Pauer. Po prvom neúspechu sa mu podarilo získať prostredníctvom architekta a jeho manželky z Bratislavy, ku ktorým chodil slávny Cliff Richard, kontakt na Hoffmannovu asistentku Mellory.
MARIÁN PAUER
publicista, novinár, teoretik a historik fotografie, fotograf, kurátor výstav a projektov
- narodil sa 20. septembra 1945 v Trenčíne
- v rokoch 1969 – 1974 absolvoval štúdium žurnalistiky na Filozofickej fakulte UK v Bratislave
- publicistike a novinárskej práci sa venuje od roku 1972
- ako redaktor, šéfredaktor a šéfreportér pôsobil vo viacerých denníkoch, týždenníkoch i časopisoch
- v rokoch 1972-1981 bol redaktorom našich Trenčianskych novín
- za knihu Fotograf Beatles získal cenu Egona Erwina Kischa
- autor množstva rozsiahlych publikácií o slávnych slovenských fotografoch (Martin Martinček, Karol Kállay, Dezo Hoffmann a iní) i výtvarníkoch (Ester Martinčeková-Šimerová, Artur Fleischmann)
„S Dežom robila dvadsať rokov a tiež študovala fotografiu. Fotky, na ktorých je The Beatles a Dezo súčasne, fotila Mellory,“ pokračoval Pauer. Nasledoval ďalší let do Londýna a najdôležitejšie stretnutie. Pani Mellory poznali The Beatles, Rolling Stones i George Martin označovaný ako piaty Beatle. Mariánovi Pauerovi poskytla podstatné adresy i telefónne čísla, na ktoré mohol volať aj po siedmej večer.
„Volať v Londýne po siedmej je neslušné. Ja som pokojne mohol aj o pol deviatej. Len som musel povedať, že volám od Mellory,“ usmial sa.
Pauer držal v rukách 150 originálov
Mariánovi Pauerovi pomáhali v Londýne napokon mnohí. Vďaka Jeremy Neechovi sa dostal k 150 originálnym fotografiám The Beatles, z ktorých si potom vyberal.
„Nechcel odo mňa ani žiadne potvrdenie a dôveroval mi. Ja som si fotky vyberal v blízkej krčme. A trápilo ma, že o projekt mali väčší záujem Angličania ako Slováci,“ pokračoval Pauer. Podla jeho slov sú Hoffmannove negatívy The Beatles dodnes uchované. Hoffmann bol prvý profesionálny fotograf, ktorý The Beatles vo Veľkej Británii fotografoval. Dezo vtedy pracoval v týždenníku Record Mirror, ktorý vydával rebríčky hitparád.
„Z Liverpoolu im prišiel navoňaný ružový list, aby dvihli zadok a nepísali len o kapelách z Londýna. Že aj v Liverpoole je skvelá kapela,“ usmial sa Pauer. Šéfredaktor napokon Deza do Liverpoolu poslal. Z troch hodín fotografovania boli napokon tri dni a prvé Hoffmannove fotografie The Beatles hneď získali slávu.
Hoffmann nafotil milión fotiek The Beatles
Členovia Beatles netušili, kto je Dezo Hoffmann. Nakoniec vznikla spolupráca, počas ktorej uzrelo svet milión negatívov.
„Nechcel ich fotiť v ateliéri, ale ako kapelu plnú života v parku. Paul Mc Cartney zobral auto a skupinu s Dezovou fototechnikou vysadil v parku. Skákali tam cez neho roznožky, šantili tam a robili paseku. Fotky z filmu sa dodnes používajú,“ potvrdil Pauer. S autorskými právami Hoffmannových fotografií je dodnes problém. Podľa Pauera je to dokonca čím ďalej horšie. Dezov archív bol po smrti rozpredaný, niektoré z nich majú agentúry v Londýne.
„Dezova rodina nemá nič. Hovoril som už s jeho dcérou Dolores, ktorá tiež nemá nič.Ešte potrebujem hovoriť s jeho synom,“ prezradil Pauer.
Dezo Hoffmann fotil aj Charlie Chaplina, Marilyn Monroe, Marlona Branda, Cliffa Richarda, Sophiu Loren, Franka Sinatru, Toma Jonesa, Louisa Armstronga, Jimiho Hendrixa i Rolling Stones. Vzácnosťou sú aj vyjadrenia, ktoré Pauer na Hoffmannovu adresu získal od žijúcich legiend - Paula Mc Cartneya a Ringo Star. Práve Ringo Star bol podľa Deza Hoffmanna zo slávnej štvorice najlepším fotografom. A Marián Pauer sa už v apríli za ním osobne do Monaka chystá.