TRENČÍN. O prípravách 19. ročníka nášho najznámejšieho festivalu, spolupráci s letiskom, mestom a plánmi na najbližšie týždne sme sa porozprávali s organizátorom Pohody Michalom Kaščákom.
Aká bude Pohoda 2015?
- Robíme všetko pre to, aby bola lepšia ako tie predchádzajúce - tak ako napokon každý rok. Máme najsilnejší program v histórii s Björk, Die Antwoord či skupinou FFS (Franz Ferdinand & Sparks), zahrajú aj experimentátori Einsturzende Neubauten. Za rok 2014 sme boli hudobnými profesionálmi vybraní medzi päť najlepších festivalov sveta a chceme byť naďalej lídrami aj v kvalite techniky, v bezpečnosti a poskytovanom servise pre návštevníkov.
Aké nehudobné novinky máte pripravené?
- Verím, že areál bude ešte krajší ako minulé roky. Čoraz viac sa hráme s priestorom, pribúda vizuálne umenie. Spolupracujeme s Illonou Németh z VŠVU, ktorá spolu s absolventmi a študentmi pripravuje inštalácie vo festivalovom areáli. Vylepšujeme aj technologické vychytávky, mali by sme mať špičkový streaming z hlavných pódií. Prvýkrát budeme mať tiež festivalový hotel - chatky.
Vyhlásili ste medzinárodnú súťaž, ako by malo vyzerať umenie vo verejnom priestore. Ako to bude tento rok vyzerať na letisku?
- Areál ponúka parádne možnosti, súťaž nie je limitovaná ničím okrem bezpečnosti a toho, že dielo môže byť vystavené tak, aby sa ho ľudia mohli dotknúť bez zbytočných zábran.
Súťaž je medzinárodná, sami sme zvedaví, čo autori vymyslia. Jej výsledkom budú inštalácie priamo na festivale, trom víťazom zabezpečíme realizáciu diela.
FOTO: MARTINA MLČUCHOVÁ
Vyhovuje letiskový priestor festivalu? Dokedy máte uzatvorenú nájomnú zmluvu?
- Zmluvu uzatvárame s Leteckými opravovňami, je platná ešte na rok 2016, ale už rokujeme ojej predĺžení. Máme šťastie, spolupráca s letiskom je výborná. Trenčianske letisko považujem za najlepší a jeden z najkrajších festivalových priestorov na svete.
My Trenčania si ani neuvedomujeme, v akom peknom prostredí je naše mesto, údolie obkolesené troma pohoriami. Letiská nepatria medzi obľúbené priestory u umelcov, to naše je výnimkou, stretávame sa s nadšenými reakciami.
Raz mi jeden Angličan povedal, že mu pripomíname areál slávneho festivalu Coachella, len nám chýbajú palmy. Ja mám letisko rád aj preto, lebo som neďaleko vyrastal, pozorovali sme lietadlá, parašutistov. A ako malí chlapci sme bežne preskakovali plot a zbierali na lúkách, kde máme teraz stanové mestečko, šampiňóny. Už vtedy som spolupracoval s ochrankou letiska, len v úplne inej polohe - nikdy ma nechytili...
A aká je spolupráca s mestom Trenčín?
- Spolupráca je na slovenské pomery vynikajúca. Mesto sa z polohy „zdvihnutého obočia" v prvých ročníkoch, cez tolerovanie dostalo až do polohy nášho aktívneho partnera. Trenčín je krásne mesto, ideálne pre festival, aj vďaka Pohode letí jeho meno do sveta.
Pohoda priláka do mesta takmer tridsaťtisíc ľudí, je pre mesto zaujímavá aj z ekonomického pohľadu. O umeleckom prínose snáď netreba hovoriť, snažíme sa privážať špičku svetovej scény, zároveň sme sa rokmi zmenili na umelecký festival, kde je aj veľa mimohudobných aktivít.
Podporuje ho nejakým spôsobom?
- Mesto festival podporuje aj finančne, spolupracujeme na čo najlepšom priebehu pre návštevníkov, ale aj obyvateľov mesta. Vždy v nedeľu po festivale dodáme na trenčianske námestie zaujímavý koncert, na dva mesiace inštalujeme v centre mesta výstavu diel vytvorených na festivale.
Možno je dobré povedať, že primátor mesta Rišo Rybníček je môj priateľ a do roku 1991 sme hrali spolu v kapele. Je to parádny bubeník, podľa neho by mohli nastavovať metronóm. Po jeho nástupe do funkcie sa finančná podpora mesta znížila o viac ako polovicu v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. Spolupráca s mestom je transparentná a je postavená na pragmatických faktoch, nie na našom dobrom vzťahu.
Pohoda je známa tým, že počet lístkov býva limitovaný. Prečo je to tak?
- Kapacita je limitovaná na 30 000 návštevníkov, chceme, aby bol festival útulný, aby mal nadštandardné služby. Dokážu si ho užiť aj ľudia, ktorí majú problém v preplnených priestoroch, v areáli je voľnosť, priestor je veľkorysý, nemáme rady v stánkoch či na záchody. Ak chcete, môžete ho absolvovať ležiac na lúke.
Čo vás čaká najbližšie dni, týždne?
- Dokončuje sa booking zahraničných umelcov, ešte nás čakajú ďalšie zaujímavé mená. Potom prídu na rad domáci, divadlá, klasika, tanec, film, debaty. Baví nás hádankový systém zverejňovania a obzvlášť nás tešia pozitívne reakcie ľudí na doterajší program. Na prelome marca a apríla pripravujeme akciu „Pohoda v kluboch", nazvali sme si ju Volume B, bude v Brezne, Banskej Bystrici a Brne. Potom nás čaká premietanie filmov v študentských kluboch a v kinách Cinemax, pričom sa chystáme aj do Trenčína.
Učitelia a študenti budú mať poslednú možnosť zakúpiť si lístky za zníženú cenu 79 eur vďaka špeciálnej akcii ku Dňu učiteľov. Rokujeme s partnermi, dodávateľmi, premýšľame čo ešte vylepšiť, pomaly rozbiehame aj kampaň. V spolupráci s RTVS pripravujeme sériu dokumentov o účinkujúcich na Bažant Pohode 2015. Je toho skrátka veľa, no mám k dispozícii fantastický tím ľudí, ktorí festival pripravujú a pre ktorých je najväčším zadosťučinením, keď návštevníci začnú v nedeľu po skončení jedného ročníka odrátavať dni do toho ďalšieho.