TRENČÍN. Úprava a modernizácia železničnej stanice v Trenčíne je spojená aj s výstavbou nového podchodu. Ten pravidelne ľudia využívajú najmä pri prechádzaní do mestskej časti Sihoť. Napriek zľahčeniu pohybu chodcov je niekoľko prvkov, ktoré ľuďom prekážajú. Prostredníctvom sociálnej siete si posielajú aj fotografie, ktoré ukazujú nedostatky v podchode.
„Zle umiestnené informačné tabule mi tu vážne prekážajú. Aký má význam tabuľa odchodu vlaku, ktorú vidieť len z bezprostrednej blízkosti?“ pýta s Karol z Trenčína.
Umiestnenie tabúľ
Podľa Železníc Slovenskej republiky, ako investora stavby, je umiestnenie tabúľ v poriadku.
„Informačné tabule pracovníci osadili v súlade so schválenou projektovou dokumentáciou a v súlade s platnými predpismi železníc,“ informovala hovorkyňa železníc Martina Pavlíková.
Medzi Trenčanmi sa otvorila aj diskusia nutnosti umiestnenia zrkadiel v niektorých častiach podchodu, aby uľahčovali aj prechod cyklistov. Železnice však upozorňujú, že ide o podchod, nie podjazd.
„Podchody teda nie sú určené pre cyklistov, slúžia pre peších, rovnako ako iné chodníky, a preto sa v ňom neuvažuje s osadením zrkadiel. Podchody vybudované v rámci modernizácie trate budú označené piktogramami,“ vysvetlila Pavlíková.
Podchod je síce už dokončený, no modernizácia železničnej stanice stále ešte pokračuje. „Dokončovať sa budú výťahy v oboch podchodoch pre cestujúcich, peších a obklady schodísk,“ dodala Pavlíková.
Podchod pri mestskom parku
Najnovšie v podchode pracovníci odstránili aj amatérske grafity. Sprejerské nápisy a grafické obrazce ľudia spomínajú najmä v súvislosti s iným podchodom v Trenčíne.
Konkrétne ide o podchod neďaleko hotela Elizabeth. Grafity vo forme rímskych nápisov boli súčasťou projektu mesta, ktorý stál tritisíc eur. V niektorých častiach však náter už pôsobí opotrebovane, čo potvrdil aj profesionálny sprejer Rastislav Jakubek.
„Sprejeri na niektorých miestach neurobili dôkladný podklad a nedali tam penetračný náter. A práve tam to už opadáva, prípadne presvitá, pretože farba vsiakla do steny,“ povedal Jakubek.
Mesto informovalo, že podoba piatich nápisov vo viacerých jazykoch nie je finálna. „Do tejto koláže budú pribúdať ďalšie tagy alebo maľby. Chceme ukázať, že aj takýmto spôsobom žije grafiti,“ povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová.