Žaby sa chystajú na každoročnú púť k vode. Prechádzať budú aj cez frekventované cesty, ochranári umiestnili na štyri úseky ciest zábrany. Dočasne sa na nich tiež zníži rýchlosť.
REGIÓN. Ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty natiahli na štyroch rizikových úsekoch ciest plastové fólie, ktoré majú zachrániť žaby pred uhynutím pod kolesami áut.
Trvalé zábrany a podchody, ktoré by zabezpečovali žabám nielen bezpečný prechod na miesta rozmnožovania, ale aj bezpečný návrat domov, chýbajú na celom Slovensku. Zábrany sa nachádzajú pri cestách v Zamarovciach v smere na Skalku nad Váhom, v Trenčianskych Tepliciach v smere na Baračku a na dvoch úsekoch v Bodovke.
DÍžka všetkých zábran presahuje dva kilometre. Najviac žiab zachránia pri Bodovke Najvyťaženejší žabí úsek je medzi obcami Krivosúd Bodovka a Beckov.
Zachránené ropuchy radi zapózujú pre naše objektívy"
ChKO Biele Karpaty
„Minulý rok tu naši dobrovoľníci preniesli viac ako deväťtisíc žiab, pričom v minulosti ich počet presahoval aj desaťtisíc," hovorí riaditeľ Správy CHKO Biele Karpaty Drahomír Stano. Každý úsek má svojho koordinátora, ktorým je najčastejšie zamestnanec ochranárov, alebo člen Stráže prírody.
„Ročne sa prenosov zúčastnia desiatky dobrovoľníkov, za 15 rokov sú to už stovky ľudí, často celé rodiny, triedy alebo skautské oddiely. Samozrejme, radi privítame ajďalších," hovorí Stano.
Ťah žiab v týchto lokalitách sa začína v prvejpolovici marca a trvá do konca apríla.
„Žaby naštartuje stúpajúca teplota a rozmnožovací pud. Vždy závisí hlavne od počasia -mrazy ho spomaľujú až zastavujú a naopak, teplé jarné dažde urýchľujú."
Nebezpečenstvo pre žaby zvyšuje ich tendencia zostávať dlhšie na asfalte ciest. „Asfalt je teplejší a žaby sa na ňom zohrievajú, prípadne samčeky využívajú lepší rozhľad na rovnom povrchu cesty, keď si hľadajú neobsadené samičky putujúce k vode," hovorí Stano. Minulý rok zachránili 13-tisíc žiab Jarný ťah žiab sa týka najmä ropúch a skokanov. Ochranári si pri ich záchrane robia podrobné štatistiky. Vlani ich preniesli takmer 13- tisíc, evidujú aj počet uhynutých jedincov, druhové zloženie, či pomer samcov a samíc.
„Kedysi žili žaby v okolí Váhu v slepých ramenách, kalužiach a jazierkach. V súčasnosti sú už iba ostrovčekovite tam, kde majú možnosti rozmnožovania," dodal Stano.
Doprava je v úsekoch, kde tiahnú žaby, obmedzená iba dočasným dopravným značením. Na vymedzených úsekoch je znížená maximálna rýchlosť na 50 km za hodinu. Toto obmedzenie platí od 18:00 do 6:00, pričom prenosy žiab robia ochranári od zotmenia približne do 22:00.
„Všetkých vodičov by som chcel poprosiť, aby pri prechode okolo prenášačov žiab stlmili svetlá a na vyznačených úsekoch obchádzali, ak im to situácia na ceste dovolí, všetko, čo by sa mohlo podobať na žabu, kameň, hrudu hliny alebo spadnutý list. Žiaľ, žaby nemajú únikovú stratégiu pred svetlom, hlukom a otrasmi prichádzajúcich áut a preto zostávajú na jednom mieste."