Výstavba bytov na mieste futbalového ihriska v trenčianskych Biskupiciach dostala po rokoch zelenú. Obyvatelia spísali petíciu, ihrisko chcú zachrániť.
TRENČÍN. Poslanci mestského zastupiteľstva na svojom minulotýždňovom zasadnutí súhlasili so zmenou územného plánu. Na mieste futbalového ihriska v mestskej časti Biskupice povolili výstavbu bytových domov. Vlastníkom pozemku je telovýchovná jednota Bratislava, ktorá ho získala v roku 2008 za viac ako 66-tisíc eur od telovýchovnej jednoty Leteckých opravovní Trenčín. Športové plány s ihriskom však nemala, už o rok neskôr dostali futbalisti od nového majiteľa výpoveď a TJ Bratislava žiadala viackrát neúspešne poslancov o zmenu územného plánu. Pozemky chceli prekvalifikovať na stavebné parcely. Mesto si niekoľko rokov od TJ Bratislava športovisko prenajímalo za 12 000 eur ročne. Primátor Rybníček tento prenájom pred štyrmi rokmi zrušil a ihrisko prestalo slúžiť na športovanie, obývali ho bezdomovci. So svojím plánom na zmenu územného plánu uspela TJ Bratislava až teraz.
Primátor: Situácia je neúnosná
Primátor Trenčína Richard Rybníček hovorí, že výstavba na tomto mieste je z hľadiska rozvoja územia logické rozhodnutie.
„Mestu ten pozemok nepatrí. Súkromná spoločnosť sa rozhodla, že tam šport prevádzkovať nebude. Neexistujú žiadne donucovacie prostriedky na to, aby sa o to starali, kosili. Prinútiť investora, aby tam robil to, čo chceme my, sa v slobodnej spoločnosti nedá, je to nezmysel,“ povedal Rybníček. Podľa neho bola situácia na tomto ihrisku neúnosná. „Ihrisko je zanedbané, celý ten priestor je v hroznom stave, obývajú to bezdomovci, ktorí tam vykradli škôlku. Verím, že sa to v dohľadnom čase zmení a bude to bezpečné miesto pre ľudí, ktorí tam bývajú,“ dodal.
Predseda Telovýchovnej jednoty Bratislava Ján Morávek hovorí, že ich združenie tieto pozemky komerčne odkúpilo. „Výstavba dvojposchodových bytových domov je logickým pokračovaním zástavby Biskupíc a rozširovania Trenčína tak, aby pozemok naďalej nestrašil obyvateľov,“ povedal Morávek. Mestu ponúkajú už od roku 2009 peniaze na vybudovanie iného športoviska v meste.
„Naša ponuka stále platí. Nechávame na rozhodnutí poslancov, kam by mala smerovať naša finančná pomoc. Pre podporu športu v meste urobíme všetko, presne tak, ako sme to deklarovali poslancom ešte minulého zastupiteľstva,“ uzavrel Morávek.
Zlý signál pre mesto
Za návrh zmeny územného plánu hlasovali 16 poslanci, štyria sa zdržali. Proti návrhu boli štyria, jedným z nich bol Richard Ščepko. „Poslanci svojím súhlasom vyslali signál ďalším investorom, že ak neuspejú v prvej fáze pri rokovaniach s mestom o svojom zámere, tak ak nechajú objekt zarásť burinou, spustnúť, v ideálnom prípade tam nasťahujú bezdomovcov, tak majú veľmi silný argument, že prídeme tam my a my tam postavíme niečo, čo odstráni tieto neduhy. Rovnako ma prekvapuje drzosť, s ktorou predložili tento návrh na rokovanie zastupiteľstva, kedže nemali splatený dlh voči mestu,“ povedal Ščepko. Ako dodal, svojich kolegov v zastupiteľstve nepovažuje za ovce, ktoré sú centrálne riadené, na druhej strane ale dúfal, že sa väčšia časť aspoň zdrží hlasovania.
Obyvatelia spísali petíciu
Za zachovanie ihriska v Biskupiciach spísali obyvatelia petíciu. Predsedníčka petičného výboru Ľubomíra Repková hovorí, že prístup mesta k ihrisku je neadekvátny voči občanom.
„Občania si uvedomujú nie- len to, že rozvoj mesta má pokračovať, ale aj spôsob, akým táto situácia vznikla. To, že sa tu diskutuje o prízemných veciach ako vysoká tráva – mesto má predsa páky na to, aby to riešilo. To ihrisko bolo predtým v normálnom stave, rovnako aj nehnuteľnosť, kde boli kabíny. V akom stave je to dnes je určite aj zodpovednosť mesta, napriek tomu, že je to súkromný pozemok,“ dodala Repková.
Za necelý týždeň sa pod petíciu podpísalo už niekoľko sto obyvateľov.