Cieľom tréningových aktivít je najmä väčšia samostatnosť klientov a ich zapojenie sa do sociálneho a spoločenského života.
TRENČÍN. Tréningovými aktivitami sa centrá sociálnych služieb v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) snažia prispieť k väčšej samostatnosti svojich klientov. Na ich uplatňovanie sa momentálne zameriava asi 30 percent sociálnych zariadení v kraji, najintenzívnejšie sú Centrá sociálnych služieb (CSS) Lúč v obci Pruské v Ilavskom okrese, CSS Nádej v Dolnom Lieskove v okrese Považská Bystrica a CSS Sloven v Slávnici (okres Ilava).
Vďaka nim by sa klienti centier sociálnych služieb mali naučiť hospodáriť s peniazmi, realizovať individuálne nákupy, využívať prostriedky hromadnej dopravy či samostatne navštevovať svojich blízkych. Konkrétna realizácia tréningových aktivít závisí od možností a schopností obyvateľov zariadení sociálnych služieb, ktorým pri zaraďovaní sa do bežného života pomáha starostlivosť a dohľad pracovníkov zariadení, uviedla Veronika Rezáková z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK.
Priekopníkom v realizovaní tréningových aktivít je podľa nej CSS Nádej v Dolnom Lieskovom, ktoré už sedem rokov prostredníctvom komunitných domácností priamo v zariadení pripravuje svojich klientov na život a prevádzkuje aj zariadenie podporovaného bývania v Stupnom. Toto zariadenie s kapacitou desiatich miest poskytuje ubytovanie, dohľad a poradenstvo prijímateľom sociálnych služieb, ktorí majú záujem integrovať sa do spoločnosti a chcú sa aktívne podieľať na spoločenskom a kultúrnom živote komunity. Centrum zároveň poskytuje svojim klientom v prenajatých priestoroch CSS Bystričan v Považskej Bystrici možnosť dvakrát týždenne pracovne sa realizovať v kaviarničke v úlohe profesionálnych čašníkov, doplnila Rezáková.