NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Výstavná sieň mestského kultúrneho strediska patrí od 6. marca do 2. apríla dvadsiatim výtvarníkom zo skalického regiónu. Členovia Klubu výtvarníkov v Skalici tu prostredníctvom takmer stovky vystavených diel predstavujú svoje malby, sochy, kresby, ale aj keramiku, plastiky, intermediálne prejavy a fotografie.
Širokospektrálne výtvarné umenie
Portréty zahalenej ženy, černošky i Španielky maliarky Miriam Límovej, busty významných slovenských dejateľov Andreja Hlinku a Samuela Jurkoviča sochára Jána Patku, ale aj modlivky, pavúky či motýle premenené Petrom Pollákom do keramickej podoby nechýbajú na 19. členskej výstave výtvarníkov zo Záhoria. Zaujímavé sú aj fotografie krajiny od Ivana Orgoňa, tuše zachytávajúce významné architektonické miesta zvečnené kresliarom Štefanom Zajíčkom či akrylovými farbami namaľované kone v podaní Milana Hruboša.
Rezbár a sochár Ferdinand Bolebruch žije už vyše päťdesiat rokov v Novom Meste nad Váhom, ale jeho korene patria mestu Gbely, odkiaľ pochádza.
Desať rokov šéfoval Klubu výtvarníkov v Skalici a na výstave sa prezentuje netradičnými variáciami orechového a višňového dreva kombinovaného s polodrahokamami.
V Novom Meste nad Váhom vystavujú druhýkrát
Na výstave dominuje krajinárstvo, ale aj abstraktná kompozícia, figurálna malba či zátišia s pestrofarebnými kvetmi.
Neprehliadnuteľné sú obrazy Renáty Caletkovej i dalších tvorcov.
Výtvarníci zo Záhoria vystavujú na novomestskej pôde po 26 rokoch. „Klub výtvarníkov v Skalici vznikol v októbri 1977 a združil výtvarníkov rôznych povolaní i záľúb, ktorí sa výtvarnému umeniu venovali popri svojej práci. Pôvodne pracovalo v klube sedem členov, po 38 rokoch je nás už 25," zaspomínal si na začiatky klubu výtvarník Štefan Zajíček.
Umelecké názory členov klubu sú veľmi pestré, v expozícii nájde návštevník najrôznejšie polohy výtvarného vyjadrenia. Nechýbajú realistické pohľady na svet, ale i abstraktné prejavy vzbudzujúce v priaznivcoch umenia množstvo fantazijných predstáv a voľných myšlienok.
„Ľudia sa v dnešnom pretechnizovanom svete potrebujú nechať unášať fantáziou farieb, tvarov, línií a námetov," podotkol kurátor výstavy Zajíček.
Členovia Klubu skalických výtvarníkov vystavujú pravidelne každé dva roky, vydávajú pútavé katalógy prezentujúce ich najnovšiu tvorbu.
Okrem členských výstav majú za sebou bohatú plejádu individuálnych expozícií v slovenských i zahraničných galériách.
Sny zo smaltu i realistické portréty
Okrem maliarskej tvorby je na výstave kvalitne zachytená kresba, keramika i sochárstvo.
„V sochárskej tvorbe dominuje realistický portrét i zmyselný ženský akt. V kresbe sú pútavé tušové pohľady na krajinu. V keramike zase reliéfy i plastiky zobrazujúce fantastický podmorský svet s množstvom živočíchov, ale aj klasická keramika v podobe nádob dokazujúca technologickú náročnosť práce s hlinou. Pôsobivé sú aj plastiky chrobákov i lúčnych koníkov," potvrdil Zajíček.
Aj materiálová rôznorodosť v podobe dreva, bronzu, mosadze i minerálov zvyšuje atraktivitu trojrozmerných diel. Členovia klubu pravidelne navštevujú výtvarné sympóziá, nevyhýbajú sa ani tvorbe vplenéri priamo pred motívom. Ferdinand Bolebruch počas sympózia o včelárstve v Múzeu včelárstva v Kráľovej pri Senci vytvoril sochu svätého Ambróza, ktorá je v múzeu trvale osadená.
Vlasta Peltznerová absolvovala sympózium umeleckého smaltu v Nesvadoch.
Jej pohľady na krajinu s názvom Keď prichádza sen, vytvorené smaltovaním, fascinujú pri pohľade na diela tejto autorky aj návštevníkov výstavy.