Rekonštrukcia kúpaliska Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach pokračuje. Otvorenie je naplánované na august. Pamiatkari majú naďalej o pôvodný architektonický skvost obavy.
TRENČIANSKE TEPLICE. Obnova vzácneho funkcionalistického kúpaliska Zelená žaba pokračuje. Stavebné prípravy prebiehali aj počas zimy, vo februári sa do práce pustili aj ťažké mechanizmy. Pre VIP zónu, ktorá bude nad hlavným bazénom, odbúrali časť skalnej steny.
Aktuálne fotografie prestavby známeho kúpaliska.
Pozrite si fotogalériu >>
„Pripravené sú všetky siete, prebieha výmena strešnej konštrukcie a príprava bowlingového areálu. Potom nastúpia elektrikári, neskôr bazénari,“ povedala hovorkyňa skupiny Synot Magda Pekařová. Podľa nej sa návštevníci kúpaliska dočkajú aj mnohých noviniek.
„Vo VIP zóne bude vírivka s bazénom, nový vonkajší saunový svet, vináreň aj grill bar,“ hovorí Pekařová.
Kúpalisko plánujú prevádzkovať do konca septembra, reštaurácia s kaviarňou a sauna budú fungovať celoročne.
„V hlavnej sezóne zamestnáme 35 ľudí a mimo sezóny asi 20,“ dodala. Predpokladané náklady na rekonštrukciu sú vo výške 6,5 milióna eur.
Obnova Zelenej žaby je zložitáZelená žaba
kúpalisko postavili v roku 1937;
navrhol ho brniansky architekt Bohuslav Fuchs;
zatvorili ho v roku 2001;
je jedným z dvoch kúpalísk na Slovensku, ktoré je vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.
Foto: ZBIERKY TN MÚZEA
Práce prebiehajú súčasne na štyroch stavebných objektoch.
„Prvým je hlavná budova so šatňami a hlavným bazénom, nad ktorým je VIP zóna, kde budú dva masážne bazény. Druhým je detský bazén, ktorý bude na pôvodnom mieste, ďalším objektom je vonkajšia bowlingová dráha, ktorá je na mieste bývalej kolkárne. Štvrtým objektom je multifunkčné ihrisko spolu s pieskovým ihriskom na plážový volejbal,“ hovorí stavbyvedúci Tibor Kovács.
Podľa neho je zo stavebného pohľadu náročné, že veľa vecí treba zachovať.
„Samozrejme, je to národná kultúrna pamiatka, a záleží nám na tom, aby sa to zachovalo. Ale je tu toho viac, čo nie je podľa nás mimoriadne vzácne a to sa mohlo pokojne nahradiť. Ak sa pozrieme, v akom stave je zábradlie, na mnohých miestach prehrdzavené, tak je to zložité. Musíme ho celé demontovať, odviezť do dielne, očistiť od hrdze, farby. Ktovie, čo nám zostane z toho materiálu,“ dodal Kovács.
Pamiatkari majú obavyPamiatkari sa pravidelne zúčastňujú kontrolných dní priamo na stavbe. „Otázky týkajúce sa obnovy riešime buď priamo na stavbe, alebo zápisom, ktorý robíme z každého kontrolného dňa.
Pri závažnejších a rozsiahlejších požiadavkách nám predkladá projektant príslušnú projektovú dokumentáciu, na ktorú po vzájomnej konzultácii vydávame záväzné stanovisko,“ hovorí Soňa Lackovičová z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne.
Obáva sa toho, že po komplexnej obnove zostane na kúpalisku málo z pôvodnej architektúry. „Na základe množstva ústupkov z našej strany, ktoré sú vyvolané argumentmi o neopraviteľnosti jednotlivých častí, zostane toho z pôvodných materiálov a architektonického detailu menej, ako sme predpokladali, čo by pripomínalo pôvodnú architektúru,“ uzavrela Lackovičová.
Galéria z roku 2014