V autobusovej preprave musia vodiči pri agresívnych cestujúcich konať rázne.
TRENČÍN. Poškodené sedadlá, krádeže i vandalizmus. Aj tieto prípady musí riešiť počas prepravy cestujúcich Železničná spoločnosť Slovensko. Ide o incidenty na trasách Trenčianska Teplá – Piešťany a Trenčín – Chynorany.
Vandalizmus vo vlakoch neustáva
Prepravná spoločnosť sa stretla aj s nebezpečnými a neobvyklými prípadmi, kde išlo o všeobecné ohrozenie cestujúcich. „Na trati Trenčín – Chynorany vo februári na koľajnice neznámy páchateľ naskladal pneumatiky a plechovú škatuľu. Našťastie, prípad si nevyžiadal žiadne následky, okrem krátkeho meškania osobného vlaku,“ informovala hovorkyňa Železničnej spoločnosti Slovensko Jana Morháčová. Počas prepravy cestujúcich personál jedného zo spojov objavil aj zničené a rozrezané sedačky v kupé osobného vlaku.
Vlakový personál musí pri agresívnych cestujúcich problém často riešiť privolaním policajnej hliadky.
„Takéto prípady sme zaznamenali vo februári aj v Trenčianskom kraji. Konkrétne v Púchove a Bánovciach nad Bebravou. Na úseku Nové Mesto nad Váhom – Piešťany sme zistili aj okradnutie cestujúcej, čo vlakový personál nahlásil polícii v Leopoldove,“ povedala Morháčová.
Zatiahnutie za ručnú brzdu sa trestá
Výtržníctvo vo vlakoch ale neustáva a ľudia stále hazardujú aj so životmi ostatných. Ľudia sa neštítia napríklad aj zatiahnuť počas prepravy za ručnú brzdu. To ich však často vyjde draho. „V tomto prípade cestujúci zaplatí úhradu 30 eur a poplatok, ktorého výška sa odvíja od dĺžky meškania vlaku. Napríklad za prvé tri minúty meškania vlaku InterCity alebo EuroCity sa platí 50 eur a za každé ďalšie tri minúty 10 eur. Nad rámec toho si spoločnosť môže uplatňovať aj náhradu škody, ktorá prípadne mohla vzniknúť,“ dodala Morháčová.
Preprava v autobusoch a pravidlá
V autobusovej doprave sa v uplynulej dobe cestujúci i šoféri stretávajú s ľuďmi, ktorí môžu ohroziť premávku. Podľa hovorkyne SAD Trenčín Ivany Strelcovej je však takýchto prípadov menej. Do autobusov ľudia napríklad pod vplyvom alkoholu nastupujú zväčša v piatok alebo v sobotu večer. Pri ohrozovaní cestujúcich musí vodič v takýchto prípadoch postupovať rázne.
„Vodič má nielen právo, ale i povinnosť vylúčiť takéhoto cestujúceho z prepravy. Ak si vodič všimne, že už pri nastupovaní je človek opitý, či inak by mohol znepríjemňovať cestovanie ostatným, tak ho do autobusu ani nepustí. Stáva sa, že musí privolať hliadku polície. Niekedy požiadajú samotní cestujúci, aby vodič zasiahol pri nepríjemnom cestujúcom,“ vysvetlila Strelcová.
K vylúčeniu z prepravy môže podľa jej slov dôjsť aj kedykoľvek počas cesty. „Samozrejme, sme si vedomí, že autobusy sú tu aj na vozenie ľudí, ktorí nemusia byť úplne triezvi, ale nesmú prekročiť rámec slušného správania,“ dodala Strelcová.