V Trenčíne vzniklo voľné združenie architektov, ktorým sa nepáči nezáujem mesta o názory odborníkov na smerovanie výstavby. O členstvo požiadal aj hlavný architekt, ktorý nezáujem mesta o spoluprácu odmieta.
TRENČÍN. Združenie „Náš Trenčín“ má dvanásť zakladajúcich členov, pridať sa môže každý odborník, ktorý zdieľa spoločné hodnoty a ciele združenia. Stretávať sa plánujú aspoň raz mesačne.
„Pomenovaním Náš Trenčín chceme poukázať na to, že Trenčín považujeme za naše mesto, a preto nám nie je ľahostajné, čo sa v ňom deje a pri jeho rozvoji chceme aktívne pomáhať,“ hovorí jeden zo zakladajúcich členov architekt Igor Mrva.
Názory odborníkov mesto ignoruje
Vznik združenia je podľa neho reakciou na rastúci nezáujem mesta vypočuť si názory odbornej verejnosti na aktuálne smerovanie výstavby v meste. „V minulosti tu fungovali rozličné poradné orgány, komisie, v ktorých mali zastúpenie aj odborníci z radov architektov. Keď sa tu plánovala nejaká väčšia stavba, útvar hlavného architekta si pozýval na diskusiu odborníkov, s ktorými sa všetko prejednalo. Dnes je, žiaľ, situácia, keď mesto nezaujímajú pohľady profesionálov zvonku. Ignorovanie iného názoru je tu zabehnutým štandardom,“ hovorí architekt Mrva.
K aktuálnym problémom a dianiu v meste sa plánujú vyjadrovať na svojich webových stránkach a sociálnych sieťach. „Nenašla sa iná forma, ako dať tento názor verejne najavo, kedže mesto oň evidentne záujem nemá.“
Architekti ponúkajú pomoc
Okrem prezentácie vlastných pohľadov na problémy Trenčína ponúkajú mestu odbornú pomoc pri rokovaniach s investormi.
„Z profesionálneho hľadiska vieme mestu pomôcť pri prejednávaní zmien a diskusiách s investormi. Pokiaľ veľký investor príde na rokovania s mestom spolu s tímom svojich architektov, sme ochotní sa zúčastniť týchto rokovaní a pomôcť mestu s vyjednávaním,“ hovorí Mrva. Chceli by dosiahnuť, aby mesto svoje zámery komunikovalo s odbornou verejnosťou ešte predtým, než je čokoľvek rozhodnuté a uzavreté.
„Široká odborná verejnosť sa napríklad dôležité detaily o pripravovanom projekte Terminálu dozvedela až na stretnutí investora s obyvateľmi v športovej hale, kde už ten vyhlásil, že o týždeň podáva žiadosť o územné rozhodnutie. To bolo veľmi neskoro, a dnes vidíme že investor nie je ochotný ustúpiť, mesto nenašlo odvahu povedať, že je tu odpor voči tomuto riešeniu,“ dodal.
Aktuálny problém: Terminál
Ako najväčší problém v súčasnosti vidia práve projekt prepojenia železničnej a autobusovej stanice, ktorý má zasiahnuť aj do mestského parku. „Chceme otvoriť väčšiu diskusiu na túto tému, pretože možnosti, ktoré investor má, môžu viesť až k likvidácii parku,“ povedal o najbližších plánoch združenia architektov Mrva.
Priestor na diskusiu existuje
Hlavný architekt Trenčína Martin Beďatš vznik voľného združenia architektov privítal. Na ich stretnutiach sa plánuje pravidelne zúčastňovať, dokonca požiadal o členstvo.
„Predpokladám, že v rámci stretnutí si mnoho problémov dokážeme vydiskutovať. Určite budú aj prípady, keď sa názorovo budeme rozchádzať. Rozdiel medzi nami je v tom, že ja v určitých veciach musím rozhodnúť v konkrétnom termíne a zároveň niesť zodpovednosť. Ale predpokladám, že väčšina riešených záležitostí sa bude týkať skôr vízií mesta, čo sú dlhšie trvajúce procesy, v ktorých bude priestor na konštruktívnu odbornú diskusiu,“ hovorí Beďatš. Tvrdenia, že mesto nechce spolupracovať s odborníkmi, ale odmieta.
„Projekt Trenčín si Ty je dôkazom, že mesto má veľký záujem spolupracovať. V rámci tohto procesu sme spolu s verejnosťou tri roky riešili centrum mesta, podľa mňa a aj mnohých externých odborníkov veľmi kvalitne. Momentálne v meste pracujeme na Pláne rozvoja Trenčína, na jeho vízii. Priestor na konštruktívnu odbornú diskusiu vytvorený je,“ povedal.
Fungovanie združenia chápe aj ako konzultačný a poradný orgán pre útvar hlavného architekta. „Viem si predstaviť aj účasť zástupcov na rokovaniach s investormi. Bude to záležať na konkrétnych situáciách,“ uzavrel Beďatš.