TRENČÍN. Galéria M. A. Bazovského patrí od 13. februára do 22. marca popredným výtvarníkom zo Škótska a Slovenska.
V rámci jedinečnej kolektívnej výstavy Nové Mosty / New Bridges 11:11 majú priaznivci kvalitného moderného výtvarného umenia možnosť vidieť prehliadku malieb, sôch, objektov, grafík, fotografií a inštalácií od významných umelcov z týchto krajín.
Zaujme rozmanitosť vystavených diel
Na výstave s neprehliadnuteľným obrovským tanierom s párkami a horčicou z hydronalia (zliatina hliníka a horčíka) od Svetozára Ilavského dominuje pestrosť žánrov a výtvarných techník.
Prekvapia nádherné papierové objekty z kníh od Jozefa Bajusa, netradične spracované fotografické akty od Gabriela Kosmályho, ale aj sochárska tvorba Milana Lukáča, do ktorej neváhal zakomponovať krompáč, vidly i vodovodný kohútik.
Škót Norman Mc Beath zaujme fotogravúrami s plátkovým zlatom, Gayle Nelsonová netradičnými inštaláciami na stene a Paul Furneaux, ktorý na vznik „Duchov“ potreboval drevo, tuhu, kameň i papier.
To všetko v kombinácii s nezameniteľnými maľbami Mareka Ormandíka, výtvarne realizovanými vejármi Karola Felixa i tvorbou Palestínčanky Leeny Nammari, ktorá prezentuje svoje serigrafie a maľby zlatom a metalickými farbami. Desiatky diel dvadsiatich dvoch umelcov sú pôžitkom pre oči aj najnáročnejšieho návštevníka výstavy.
Vďaka Novým mostom zavítala do Trenčína špičková zostava slovenských a škótskych výtvarných umelcov.
Skvelí výtvarníci sú dobrí priatelia
„Po výstave v škótskom Edinburghu sme sa rozhodli pokračovať na našom území. Po dohode so spolukurátorkou Louise Ritchie sme vybrali jedenásť výtvarníkov zo Škótska. Vyberali sme výtvarníkov, ktorí si budú navzájom rozumieť nielen po výtvarnej, ale aj po ľudskej stránke,“ vysvetlil kurátor výstavy Karol Felix.
Ďalším cieľom bola rozmanitosť vystavených diel. Karol Felix načrtol Škótom predstavu diel, ktoré by chcel v Trenčíne vidieť.
„Každý z výtvarníkov priniesol najlepšie aktuálne diela zo svojho ateliéru. Niektorí vytvorili veci špeciálne pre túto výstavu.
Pred Trenčínom videli priaznivci umenia diela už v Nitre, Bratislave a v Piešťanoch,“ pokračoval Felix, ktorému sa na Slovensko podarilo pritiahnuť elitnú skupinu škótskych výtvarníkov. Fotograf Norman Mc Beath dokonca fotografoval mnohých nositeľov Nobelovej ceny. Autorkou a organizátorkou medzinárodného projektu Mosty, do ktorého sa v rokoch 2003-2013 zapojilo vyše 80 umelcov, je Zora Petrášová.
„Projekt Mosty som založila v roku 2003 v Piešťanoch. Netušila som, že bude mať takú veľkú tradíciu.
Vystriedali sa na ňom umelci z Belgicka, Cypru, Francúzska, Fínska, Nórska, Grécka, Poľska, Českej republiky, Talianska, Škótska a Slovenska,“ prezradila Petrášová.
Na desaťročný projekt Mosty nadviazala plynule expozícia Nové Mosty 11:11, ktorá predstavuje tvorbu umelcov zo Škótska a Slovenska.
Podľa slov Petrášovej práve v Trenčíne vystavujúci Škóti patria po výtvarnej stránke k najsilnejším osobnostiam Mostov.
„Veľmi sme si porozumeli aj po ľudskej stránke. Sú nám príbuzní srdečnosťou a otvorenosťou. Vďaka spolupráci s nimi mali možnosť vystavovať slovenskí umelci svoje diela v Škótskej kráľovskej akadémii. Bol to neskutočný zážitok,“ dodala Petrášová.
Okrem škótskych a slovenských umelcov prezentujú na pôde Bazovského galérie svoju tvorbu aj Nan Mulder z Holandska, Leena Nammari z Palestíny a dvaja poprední českí výtvarníci Boris Jirků a Jaroslav Koléšek.
Škótska výtvarná rozmanitosť na Slovensku
„Naši výtvarníci presahujú mnohé súčasné umelecké platformy. Od grafiky vo všetkých formách, cez figurálnu, expresívnu a silne nasýtenú maľbu a plastiku, nevyhýbajúc sa rozmanitým materiálom pre fotografie i inštalácie,“ povedala Škótka Louise Ritchie, spolukurátorka výstavy. Škótske výtvarné umenie má obrovskú tradíciu s pluralitou výtvarných názorov.
„Škóti nemajú problém akceptovať, že niekto robí klasické akvarely, iný absolútne moderné inštalácie či zvukové sochy a sú schopní to všetko súčasne vystavovať spolu. Preto sme chceli niečo podobné dokázať aj na Slovensku,“ dodal kurátor výstavy Karol Felix.