TRENČÍN. Miroslav Tulák zo Združenia spotrebiteľov Slovenska radí, ako sa vyhnúť podvodníkom na internete a ako si overovať internetových predajcov.
* Ako môžem poznať, či je daný online obchod kvalitný a seriózny?
- Je nutné si ešte pred nákupom overiť internetového predajcu, ak s ním ešte nemáme skúsenosti. Najlepšie na webe, kde sú často reakcie spotrebiteľov, hlavne ich negatívne skúsenosti. Predajcu si môžeme overiť aj na webe Slovenskej asociácie pre elektronický obchod. Tu je databáza predajcov, ktorí majú certifikát, ako aj tých, ktorým vypršal, alebo im ho odobrali.
* Mali by ľudia viac využívať zákonnú ochranu spotrebiteľa?
- Určite áno. Treba poznať a využívať zákonnú možnosť vrátiť zakúpený výrobok, keď nespĺňa naše očakávania alebo hlavne keď je poškodený. V tomto prípade je predajca povinný uhradiť aj náklady spätného vrátenia výrobku predajcovi.
* Ako majú ľudia postupovať pri objednaní tovaru prepravnou spoločnosťou?
- V prípade, ak prepravu zabezpečuje tretia strana, teda spotrebiteľ nemôže pred podpísaním prevzatia výrobku skontrolovať jeho nepoškodenosť, kompletnosť a či vôbec dostáva to, čo si objednal, treba výrobok skontrolovať a zistiť jeho funkčnosť čo najskôr po prevzatí.
* Akým spôsobom na to reagujú firmy?
- Tí solídnejší predajcovia akceptujú zistené poškodenie výrobku, napríklad, keď to spotrebiteľ namieta v lehote do dvoch dní od prevzatia. Žiaľ, často sa stáva, že spotrebiteľ rozbalí výrobok, až keď ho ide používať. Napríklad sprchový kút počas inštalácie do prerábanej kúpeľne. Niekedy tak spraví aj po dvoch až troch mesiacoch od jeho dodania a potom už predajca ťažko uzná, že výrobok prišiel poškodený.
* Vyskytujú sa takéto problémy aj pri nákupoch elektroniky?
- Áno. Takéto problémy vznikajú napríklad aj pri nákupoch televízorov. Treba si dať pozor aj na príliš výhodné lákavé ponuky za veľmi nízke ceny, pretože stále sa na trhu objavujú aj predajcovia, ktorí takto rýchlo rozhodia ponuky, zoberú objednávky, platby a zmiznú bez dodania zaplatených výrobkov.
* Ako je to s nákupmi použitých či nových výrobkov od fyzických osôb?
- Toto nie je spotrebiteľský vzťah a riešenie problémov je ešte komplikovanejšie. Za občanov sa často schovávajú aj nelegálni predajcovia a tu je riešenie ešte problematickejšie.