TRENČÍN. Príležitosť im ponúka Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre popularizáciu jadrovej fyziky a Európskou organizáciou pre jadrový výskum.
Ako informoval Norbert Jiroš z oddelenia vzťahov s verejnosťou TnUAD, v piatok 6. marca môžu stredoškoláci v priestoroch TnUAD spolu s fyzikmi z CERN-u objavovať a skúmať elementárne častice za pomoci veľkého hadrónového urýchľovača.
"Súčasťou podujatia budú prednášky o vlastnostiach mikrosveta a záhadách jednej zo štyroch základných síl vesmíru slabej interakcie a jej nosičov tzv. W bozónov. Stredoškoláci sa zoznámia aj s Higgsovými bozónmi, ktoré vedci objavili len nedávno," priblížil Jiroš s tým, že následne budú výsledky výskumu vyhodnocovať na detektore hadrónového urýchľovača.
Ako dodal, na záver podujatia sa žiaci stredných škôl spoja prostredníctvom videokonferencie so svojimi rovesníkmi v partnerských krajinách, s Roma Tre Univerzitou v Ríme, Technickou univerzitou v Drážďanoch a Minho univerzitou Braga v Portugalsku, aby porovnali a skombinovali výsledky svojej práce. "Jedinečný charakter podujatiu dodáva už len samotná videokonferenčná diskusia, ktorú budú moderovať medzinárodní odborníci z CERN-u," doplnil Jiroš.
Účelom podujatia je podľa neho rozvoj prírodovedných a technických kompetencií žiakov stredných škôl pod záštitou IPPOG, Technickej univerzity v Drážďanoch a CERN-u. Jazykom podujatia je slovenčina, na videokonferenciu a komunikáciu s rovesníkmi v zahraničí by mali študenti ovládať základy anglického jazyka.