TRENČÍN. Paleontologické nálezy či fotografie chránených druhov rastlín a živočíchov. To všetko ponúka výstava s názvom Vršatec v Trenčianskom múzeu.
Kurátori výstavy Martin Štefánik a Katarína Devánová chcú ľudí upozorniť na jedinečné chránené územie známych Vršatských brál.
„Toto územie je veľmi cenné z pohľadu viacerých vedných odborov. Životné prostredie tu nachádzajú viaceré druhy vzácnych živočíchov, najmä bezstavovcov .
Najdete tu aj rastliny, ktoré nikde inde na Slovensku nie sú . Vršatské bralá sú takisto významná paleontologická lokalita,“ povedal Martin Štefánik, prírodovedný pracovník Trenčianskeho múzea.
Živé múzeum
Výstava ponúka okrem nálezov napríklad trilobitov z prehistorickej doby i možnosť pozrieť si dokumentárny film s názvom Biele Karpaty, kráľovstvo chránené Vršatcom, autora Jakuba Cíbika. „Návštevníci si nálezy môžu pozrieť aj na špeciálnej lupe,“ povedal Štefánik.
Na Vršatci sa nachádzajú veľmi vzácne živočíchy i rastliny, jedným z nich je motýľ jasoň červenooký.
Podľa botaničky Kataríny Devánovej sa tu nachádzajú unikátne rastliny, ako všivec chochlatý, ktorý nikde inde na Slovensku nenájdeme, i endemit Západných Karpát popolavec dlholistý, moravský. „Veľmi vzácna rastlina je hmyzovník Holubyho. Je to rastlina z čeľade vstavačovitých, ktorú tu tiež návštevníci uvidia na vystavenej fotografii. Kvet rastliny pripomína blanokrídly hmyz a opeľujú ho samčeky tohto hmyzu. Samčeky sa vyliahnu o dva-tri týždne skôr ako samičky, takže sa stihnú pokochať krásou kvetov a potom ešte aj zanechať potomstvo,“ prezradila Devánová.
Ochrana prírody
Samotná výstava nepoukazuje len na vzácnosť živočíchov alebo rastlín, ale i na opatrenia, ktoré sú nevyhnutné pre zachovanie tohto chráneného územia.
„Je to prírodná rezervácia, ale vplyv človeka je tu dlhodobý, čo je vidieť aj na porovnávacích fotografiách na výstave. Tam si ľudia môžu všimnúť, že sa tu pred sto rokmi oveľa viacej páslo, keďže išlo o odlesnený priestor. Presne takéto prostredie potrebuje pre život aj vzácny jasoň červenooký,“ vysvetlila Devánová.
O toto prostredie sa stará štátna ochrana prírody i dobrovoľníci. Pomáhajú aj miestni obyvatelia. „Snažia sa obnoviť pastvu v tejto lokalite, hlavne kôz,“ dodala Devánová. Výstava vo výstavných priestoroch Trenčianskeho múzea potrvá do 22. marca.