REGIÓN. Dieťa predovšetkým v období puberty prežíva zmenu, s ktorou sa často nevie samo vyrovnať. Niekedy svoje problémy rieši búrlivým vystupovaním, v niektorých prípadoch situáciu najmä so svojimi rodičmi nezvláda a odíde z domu. Výnimkou nie sú ani deti z Trenčína a okolia.
Spontánny útek
„Nie je to tak dávno, čo som sa po hádke s otcom zbalil a ušiel preč. Nemal som pocit, že ma hľadal, lebo bol vtedy opitý. Naučil som sa však to, že útekom veci nikdy nevyriešim, ale takáto skúsenosť človeka niekedy zocelí,“ povedal pätnásťročný Tomáš. Pre rodičov je podobná situácia ťažkou skúškou a nepríjemnou skúsenosťou. „Moja dcéra ušla z domu po tom, čo sme sa často hádali. Nedokázala uniesť to, že sme sa presťahovali a ja som sa rozviedla. Potom sa však sama vrátila a začali sme spolu viac komunikovať,“ povedala Ivana. Psychiater Marián Kvasnička práve nefunkčnosť rodiny považuje za hlavnú príčinu útekov z domu. Problém je často rozvod rodičov.
„U rozvedených rodičov je často konfliktná komunikácia. Chýba tu súhra a hľadanie nejakých spoločných riešení,“ povedal Kvasnička. Ako príklad uviedol model rodiny, kde dieťa samo žije s rozvedenou matkou. Pritom do rodiny pribudla iná mužská autorita a dieťa sa s tým nedokáže zmieriť.
Závislosť od drog
„Je to vlastne vzbura voči novým poriadkom rodiny, ktoré pre dieťa nie sú ideálne. Takéto dieťa je už ľahšie ovplyvniteľné aj svojimi rovesníkmi,“ vysvetli Kvasnička.
Vtedy môžu u dieťaťa nastať aj problémy s drogami. Situácia sa komplikuje aj pre rodičov. „Dieťa nahrádza rodičov autoritou blízkych kamarátov. Často v novom prostredí príde do kontaktu s marihuanou či dokonca aj s pervitínom.“
Dokonalá prevencia proti únikom detí z domovov neexistuje. Receptom by mohlo byť udržanie fungujúcej rodiny. „Bojovať sa dá jedine upevňovaním vzťahov. Spolužitie rodičov a detí by sa malo nasmerovať na zmysluplné otvorené fungovanie vzťahov,“ dodal Kvasnička.