TRENČÍN. Slovensko sa pritom zaviazalo, že do konca roku 2015 pripojí na verejnú kanalizáciu všetky obce nad 2000 obyvateľov.
„Z hľadiska plnenia požiadaviek vyplývajúcich z európskej smernice o čistení komunálnych odpadových vôd v rámci Trenčianskeho kraja súlad s predmetnou smernicou nedosahuje 9 aglomerácií nad 2 000 obyvateľov, čo predstavuje 27 obcí,“ uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano. Ak sa v nich kanalizácia vybudovať nestihne, zo strany Európskej únie nám hrozia sankcie.
„Proces pozostáva z viacerých krokov, na jeho konci je hrozba paušálnej pokuty, ktorá môže byť v určitých prípadoch doplnená aj o penále za neplnenie stanovených opatrení,“ dodal Stano.
Súčanská dolina musí počkať
Medzi najväčšie obce bez kanalizácie v Trenčianskom kraji patria Horná a Dolná Súča. O jej vybudovanie sa spoločne s obcami Skalka nad Váhom a Hrabovka neúspešne pokúšajú už niekoľko rokov.
Projekt za 25 miliónov eur zastrešuje Regionálna vodárenská spoločnosť Vlára - Váh. Žiadosť o nenávratný finančný príspevok podávali na ministerstvo životného prostredia už štyrikrát. „Máme vypracovanú projektovú dokumentáciu stavby, ktorá zahŕňa odkanalizovanie týchto obcí s čistením odpadových vôd na ČOV Nemšová. V tomto období prebieha proces aktualizácie dokumentácie, ktorá bude prílohou k žiadosti o nenávratný finančný príspevok,“ povedal riaditeľ spoločnosti Bohuš Babál.
Schválenie peňazí od ministerstva
„V prípade vyhlásenia výzvy ministerstvom životného prostredia vodárenská spoločnosť Vlára - Váh predloží žiadosť a bude sa uchádzať o poskytnutie finančných prostriedkov,“ dodal. Podľa vyjadrenia ministerstva životného prostredia je predpoklad, že ak budú na tento projekt schválené peniaze, kanalizácia bude vybudovaná v rozsahu rokov 2016 až 2020.
Osem obcí sa kanalizácie dočká
Trenčianske vodárne a kanalizácie majú na tento rok naplánovanú výstavbu chýbajúcej a intenzifikáciu jestvujúcej kanalizácie v Trenčíne, Novom Meste nad Váhom a priľahlých obciach v oblasti pôsobnosti TVK.
„Ide o obce Omšenie, Zamarovce, Trenčianske Stankovce, Veľké Bierovce, Adamovské Kochanovce, Chocholná-Velčice, Melčice-Lieskové a Ivanovce,“ povedala Zdenka Pepelová z TVK.
Podľa nej sú najväčšie prekážky pri budovaní kanalizácie okrem získavania finančných prostriedkov najmä usporiadavanie majetkovoprávnych vzťahov.
„Všetky ostatné súvisiace činnosti už máme štandardizované a vieme ich vykonať v súlade s plánmi a rozpočtami,“ dodala Pepelová.
Obavy, že sa ľudia do vybudovanej siete nebudú chcieť pripojiť, nemá. „Výhody pripojenia na obecnú kanalizáciu sú zjavné. Ide hlavne o komfort odkanalizovania, kde odpadá problém starostlivosti o žumpu a tiež finančné výhody. Meter kubický odkanalizovania verejnou kanalizáciou stojí približne 1,20 eura, pričom meter kubický odkanalizovania cez vývoz žumpy stojí 5 eur a viac,“ uzavrela Pepelová.