Oživenia časti lesoparku sa chce ujať Centrum environmentálnych aktivít a dobrovoľníci z Trenčína. Projekt by mal trvať do konca roka. Mesto informovalo, že o čerešňový sad sa priebežne stará.
TRENČÍN. Čerešňový sad neďaleko opevnenia Trenčianskeho hradu plánuje centrum environmentálnych aktivít spolu s dobrovoľníkmi revitalizovať. Trenčania toto miesto v lesoparku Brezina dobre poznajú a chcú mu vdýchnuť pôvodnú podobu spred niekoľkých dekád.
Dôležitý zásah pri Trenčianskom hrade
„Čerešňový sad potrebuje zmenu vzhľadom na to, že les tu jednoznačne už víťazí. Čerešní tam zostalo len pár a sú už veľmi staré,“ povedal Richard Medal z Centra environmentálnych aktivít. Centrum sa rozhodlo aj v spolupráci s niektorými dlhoročnými obyvateľmi Trenčína obnoviť stromy a zlikvidovať zarastenú plochu okolo nich.
„Musíme ešte uskutočniť plán projektu a nákres. Komunikovali sme o tom už s pracovníkmi mestského hospodárstva a správy lesov, ktorí nám poskytli mapy a zisťujú, aký je v súčasnosti právny stav čerešňového sadu,“ povedal Medal.
Projektu pomáha aj trenčiansky architekt Július Bruna. „Ide nám o to, aby čerešňový sad bol znovu hodný svojho mena a stal sa súčasťou nástupného priestoru cez južné opevnenie na hrad,“ povedal Bruna. Podľa jeho slov je preto nutné na tomto mieste urobiť niekoľko zásahov.
Trvalá zmena čerešňového sadu
„Vytvoriť hlavnú prístupovú os až k hradu, a to trvale nielen v zime, ale i počas leta. Urobiť na čerešňovom sade niekoľko miest, kde bude výsostne prevládať čerešňa a bude aj chránená. Zabezpečíme aj dendrologické výskumy, prípadne i odštiepenia tých starých druhov, ktoré tam dožívajú,“ dodal Bruna. Čerešňový sad má aj po úprave umožniť návštevníkom výhľad na hrad.
Celý projekt by sa mal uskutočniť v priebehu tohto roka. Mesto Trenčín sa o čerešňový sad priebežne stará a v minulosti rôzne inštitúcie vypracovali projekty na jeho revitalizáciu. „Technická univerzita vo Zvolene ešte v minulosti vypracovala projekt revitalizácie čerešňového sadu zalesnením. Na časť čerešňového sadu vypracoval štúdiu aj Lesoprojekt Zvolen v roku 2004, ktorá sa týkala okrajového plášťa lesa,“ povedala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová. Už projekt zvolenskej univerzity z roku 1997 čerešňový sad označil ako prestarnutý a staré čerešne určil na výrub.
„Ten postupne zabezpečujeme. Počítame v súčasnosti s presvetlením vegetácie prehustených miest a s vytvorením oddychovej plochy, kde už sú k dispozícii tri ohniská. Mesto dvakrát ročne čerešňový sad kosí,“ dodala Ságová.