Domov sociálnej starostlivosti v Adamovských Kochanovciach v Trenčianskom okrese bude prvým v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý sa pretransformuje na zariadenie s komunitným spôsobom života klientov.
TRENČÍN. Projekt deinštitucionalizácie zariadenia dnes v spolupráci s Implementačnou agentúrou pre Operačný program Zamestnanosť a sociálna inklúzia predstavili na Úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja v Trenčíne.
Podľa Eleny Behrovej, poverenej riadením oddelenia sociálnej pomoci kraja, princípom je poskytovanie sociálnych služieb iným spôsobom, ako doteraz. Cieľom je, aby sa sociálne služby poskytovali v menšej komunite a aby nad celoročnou starostlivosťou prevládala terénna ambulantná. Zariadenie v Adamovských Kochanovciach je v ekonomicky nerentabilnej budove kaštieľa, služby sa tam poskytujú vo veľmi ťažkých podmienkach a nie sú tam zabezpečované služby klientov na takej úrovni, ako by sme chceli, priblížila Behrová.
Ako dodala, podľa podmienok Európskej únie sa v budúcnosti sociálne služby nebudú môcť poskytovať na periférii miest a obcí. Musí to byť miesto dobre prístupné k lekárovi, na poštu, do obchodu a podobne. Budeme sa obzerať po nehnuteľnostiach, prípadne stavebných pozemkoch, ktoré sú bližšie k centrám. Podmienkou je, aby v jednom domčeku, resp. byte, nebývalo viac ako šesť klientov so zachovaním bezbariérovosti, doplnila Behrová s tým, že na prechod na komunitný systém života treba pripraviť nielen samotných klientov, ale aj personál sociálnych zariadení.
Ako povedala Jana Pondušová, poverená riadením domova sociálnej starostlivosti Adamovské Kochanovce, transformáciou na komunitné domácnosti sa na jednej strane skvalitní život klientov a na druhej strane sa zlepšia podmienky na prácu personálu zariadení. Proces deinštitucionalizácie vníma s nadšením, ale i s obavami, chápe ho však ako nevyhnutnosť. Legislatíva, ako Dohovor o právach ľudí so zdravotným postihnutím, Ústava Slovenskej republiky, ale aj zákon o sociálnych službách, nastavuje určité štandardy kvality. To, ako ľudia v zariadeniach sociálnej starostlivosti žijú, nie je v poriadku a majú právo na úplne bežný život rešpektujúci postoj a dôstojnosť, zdôraznila Pondušová.
V rámci národného projektu odštartovali tzv. mäkké aktivity, ako vzdelávanie, príprava zamestnancov, klientov a verejnosti. Ďalšou fázou bude podľa nej vytvorenie transformačného plánu, projektu a získanie prostriedkov z eurofondov. Následne bude možné rekonštruovať či postaviť objekty na bývanie s maximálne šiestimi klientmi v domácnosti. Pri optimistickom pohľade by sa tak mohlo udiať do troch rokov, skonštatovala Pondušová.