TRENČÍN. V minulom roku vykonal trenčiansky regionálny úrad verejného zdravotníctva kontrolu očkovania. V okresoch Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Bánovce nad Bebravou a Myjava sa percento zaočkovaných detí v kontrolovaných ročníkoch pohybovalo od 91,1 – 99,3 percenta, v závislosti od konkrétneho druhu očkovania a ročníku narodenia detí.
„Zvyšné percentá tvorili deti, ktoré neboli očkované z dôvodu kontraindikácie - ich zdravotný stav nedovoľoval vykonanie očkovania, ale aj z dôvodu odmietnutia očkovania zákonnými zástupcami detí, alebo dlhodobého pobytu v zahraničí.
Najnižšiu zaočkovanosť sme zaznamenali pri základnom očkovaní proti osýpkam, mumpsu a ružienke,“ hovorí vedúca odboru epidemiológie z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne Mária Štefkovičová.
Počet nezaočkovaných sa zdvojnásobil
Počet nezaočkovaných detí posledné roky rastie. V roku 2013 evidovali na úrade verejného zdravotníctva 68 hlásených odmietnutí.
V minulom roku sa počet nezaočkovaných detí takmer zdvojnásobil - bez očkovania zostalo už 111 detí.
„V každej ambulancii vykonávame každoročne kontrolu zaočkovanosti detí, na základe ktorého máme túto informáciu. Povinnosť hlásiť odmietnutie očkovania majú aj lekári,“ dodala Štefkovičová.
Rodičov, ktorí odmietnu nechať zaočkovať dieťa, čaká pozvanie na prerokovanie odmietnutia od úradu verejného zdravotníctva.
„Vysvetlíme im legislatívny rámec problému, ale hlavne s nimi hovoríme o samotnom očkovaní, o rizikách pre nezaočkované dieťa a aj pre kolektív detí, kde výrazne poklesla zaočkovanosť.
Tiež hovoríme o riziku, ktoré vzniká v takejto situácii pre deti vážne choré s oslabenou imunitou, ktoré si samy nedokážu tvoriť protilátky a sú odkázané na to, aby boli chránené tým, že žijú v populáciu očkovanej, kde sa príslušná baktéria alebo vírus nemôžu množiť.
Snažíme sa im vysvetliť, že očkovanie chráni samotné očkované dieťa, ale aj ostatné deti v okolí, zvlášť imunodeficitné, ktorých imunitný systém to nedokáže,“ povedala Štefkovičová.
Pokuta za odmietnutie 331 eur
Kto odmietne dať zaočkovať svoje dieťa, môže dostať pokutu až 331 eur. Podľa údajov, ktoré úrad verejného zdravotníctva poskytol denníku SME, udelili v roku 2012 regionálne úrady hygienikov celkovo 140 pokút, vlani ich bolo až 369.
Celková suma pred tromi rokmi presiahla 14-tisíc eur, v roku 2014 už bola vyššia ako 28 tisíc eur. Hygienici ani ministerstvo nechcú pokuty znížiť. „V súčasnosti sa v tejto oblasti zmeny neplánujú,“ vraví hovorkyňa úradu Lenka Skalická.
Dieťa podlieha karanténnym opatreniam
V susedných Čechách platí zákon, ktorý zakazuje prijímať nezaočkované deti do materských škôl.
Podľa našej legislatívy nezaočkované dieťa môže chodiť do predškolského zariadenia. „Lekár túto skutočnosť pri vstupnej prehliadke má zaznamenať do potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti.
Takéto dieťa v prípade výskytu ochorenia, proti ktorému nie je očkované, podlieha karanténnym opatreniam a nemôže navštevovať v danom období zariadenie.
Teda tento záznam slúži na rýchle prijatie protiepidemických opatrení počas výskytu ochorení,“ spresnila Štefkovičová.
Pokusy o zníženie pokuty či zrušenie povinnosti
Riziká, pre ktoré rodičia odmietajú zaočkovať svoje deti, vymenúva Iva Vranská Rojková z občianskeho združenia Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania.
„Najväčším rizikom je trvalé poškodenie zdravia dieťaťa. Sú to imunitné a autoimunitné choroby, poškodenia nervovej sústavy, onkologické ochorenia aj úmrtia.
Kompletný zoznam postihnutí by bol veľmi dlhý,“ hovorí. Rastúci počet rodičov, ktorí odmietajú očkovanie považuje za prirodzený proces.
„Rodičia dnes aktívne získavajú poznatky z dostupných zdrojov, ktorých je oveľa viac, než pred deviatimi rokmi, keď naše občianske združenie začínalo na informačne zelenej lúke.
Na druhej strane, rodičia čerpajú zo skúseností iných – žiaľ, mnohí poznajú vo svojom okolí deti poškodené vakcínami, preto zvažujú, či nechajú zaočkovať svoje dieťa.“
Za absurdný jav považuje Vranská Rojková aj pokuty za neočkovanie.
„Je to nespravodlivé voči rodičom, ktorí odmietnu očkovanie v snahe ochrániť zdravie dieťaťa. Snažíme sa o prijatie zákona o odškodňovaní obetí očkovania, no parlament ho už dvakrát zamietol.
Tiež sme sa snažili aspoň o výrazné zníženie pokuty – žiaľ, v parlamente chýbal jeden hlas, aby sa z 331 eur znížila na 100 eur,“ dodala.
Epidémie zabili viac ľudí ako vojny
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) reaguje na obavy odporcov očkovania v informáciách uvedených na svojich internetových stránkach.
„Odporcovia očkovania neuvádzajú, aký ťažký môže byť priebeh infekčného ochorenia alebo jeho komplikácie. Epidémie infekčných ochorení, proti ktorým je v súčasnosti možnosť chrániť deti očkovaním, zabili vo svete viac detí ako všetky vojny,“ uvádza sa v stanovisku.
Tvrdenia, že očkovanie môže spôsobiť poruchu imunitného systému, sú podľa ÚVZ neprijateľné.
„I keď je imunitný systém dieťaťa relatívne „naivný“, je schopný okamžite zareagovať a vytvoriť imunitnú odpoveď. Odhaduje sa, že detský imunitný systém má schopnosť a kapacitu odpovedať až na tisíce antigénov aplikovaných súčasne.
Štrnásť vakcín, ktoré sa v súčasnosti deťom najčastejšie aplikujú, obsahuje menej ako 200 bakteriálnych alebo vírusových proteínov alebo polysacharidov v porovnaní s viac ako 3000 antigénmi, ktoré boli obsiahnuté v siedmich vakcínach aplikovaných v roku 1980.“
Obavy nie sú potvrdené
Rovnako podľa stránky UVZ tvrdenia o súvislosti očkovania a autizmu u detí nie sú potvrdené. „Naopak, po 10 rokoch sa objavili informácie, že autori teórii o príčinnej súvislosti očkovania a autizmu sú obvinení z manipulácie s údajmi pacientov, pričom spoľahlivo zabezpečili šírenie poplašných správ a odmietanie očkovania proti mumpsu, osýpkam a rubeole rodičmi.
Zabezpečili tak návrat týchto ochorení - okolité krajiny hlásia nové epidémie v nevakcinovanej populácii, hlásia žiaľ aj úmrtia detí na tieto preventabilné infekčné ochorenia.“ Rozsiahle štúdie vo viacerých krajinách nezávisle potvrdili, že neexistuje príčinná súvislosť medzi očkovaním a autizmom, očkovaním a vznikom diabetes mellitus, očkovaním a poruchami imunitného systému.
Rovnako štúdie vyvrátili tvrdenia o škodlivosti thiomerzalu a iných prídavných látok vo vakcínach.
Podľa ÚVZ môže spochybňovanie očkovania neuváženými prehláseniami, bez dôkladnej znalosti problematiky závažným spôsobom ohroziť zdravie detskej populácie a priniesť návrat takých infekčných ochorení, ktoré sa u nás vďaka očkovaniu dlhodobo nevyskytujú.