TRENČÍN. Spravidla, ak funkcionári v kluboch hodnotia dianie, v prvom rade hovorila o mužskom tíme ako o výstavnej skrini futbalu v obci. Veľakrát sa však zabúda na to, že všetky ich úspechy začínajú výchovou žiakov už v prípravkárskom veku a ďalších mládežníckych kategóriách.
Stretnúť sa môžeme s dvoma druhmi klubov. Tam, kde majú dobré finančné zabezpečenie, zvyčajne dokúpia hotových hráčov. Mládežnícky klub majú iba pre to, aby si splnili psiu povinnosť, mať príslušný počet mládežníckych družstiev.
Druhou skupinou sú kluby, ktoré začínajú s výchovou futbalistov od prípraviek cez mladších žiakov.
150 detí v prípravkách
V tejto sezóne sa po nastúpení novej garnitúry vo vedení oblastného futbalového zväzu v Trenčíne po dvojročnej prestávke podarilo obnoviť súťaž prípraviek. Tie sa hrajú v dvoch skupinách (sever a juh) skupinovým systémom. „Nedialo by sa to bez obetavosti a zanietenosti trénerov a funkcionárov v kluboch. Teší ma, že sa podarilo prostredníctvom prípraviek zapojiť do futbalového diania približne 150 detí. Tie chcú v prvom rade športovať a po ôsmich až desiatich rokoch z nich budú adepti na doplnenie hráčov mužskej kategórie. Na konci ročníka pripravujeme spoločný turnaj všetkých družstiev,“ povedal predseda komisie mládeže a školského futbalu ObFZ Trenčín Jozef Hilčík.
V súťažiach mladších žiakov pôsobia kluby, v ktorých hrajú aj chlapci vekovo mladší, čomu zodpovedá nevyrovnanosť výkonov v niektorých kluboch. Táto kategória je najmä o príprave pre starších žiakov.
Starší žiaci si držia kredit
Práve medzi nimi je najväčšie zastúpenie klubov, až 42. „Kvalitnú prácu so žiakmi potvrdili dobré výsledky na letnom turnaji v Trenčianskej Turnej, kde sa stretli naše najlepšie kluby s tímami z iných oblastných zväzov,“ pokračoval Hilčík, ktorého teší, že si zväz zachoval najvyššiu oblastnú súťaž, hoci existovala aj možnosť rozdeliť družstvá do štyroch rovnocenných skupín. Po skončení súťažného ročníka je v pláne uskutočniť turnaj pre víťazov jednotlivých súťaží starších žiakov, kde si môžu kluby porovnať kvalitu za jednotlivé skupiny.
Medzi dorastencami sa v tomto ročníku počas jesennej časti súťažilo v dvoch skupinách po jedenásť tímov. Model funguje druhý rok na základe požiadavky klubov na teritoriálne rozdelenie vzhľadom k zníženiu nákladov na cestovanie. „Ubralo to na kvalite. Dokumentujú to aj výsledky turnajov, kde si chlapci zmerali sily s klubmi z iných zväzov. Taktiež aj zimné turnaje ukázali, že hernou kvalitou zaostávame za inými tímami z kraja,“ vysvetľoval Hilčík.
Za pozitívne predseda mládežníckej komisie považuje, že sa v tomto ročníku podarilo presadiť návrh, aby sa apsoň jarná časť hrala mezdi štyrmi najlepšími klubmi z oboch skupín. V takto vytvorenej súťaži bude hrať osem najlepších družstiev v jarnej časti o majstra oblasti, čo je predpoklad na čiastočné skvalitnenie. „Túto variantu si pochvaľujú kluby, ktoré majú od svojich hráčov vyššie očakávania a chcú postúpiť do krajskej súťaže.“
Ako ďalej?
O nedostatočnom záujme mladých futbalistov v obciach je dlhodobo známy fakt. Riešením je spájanie mládežníckych klubov zo susedných obcí. Je na funkcionároch, aby preklenuli predsudky a spojili sa v prospech futbalu. „Riešením zvyšovania kvality mládežníckeho futbalu je aj zaradenie kvalitných a kvalifikovaných trénerov do žiackych klubov. Neodmysliteľnou súčasťou je pravidelný tréningový proces a taktiež zabezpečenie tréningových pomôcok pre mladých futbalistov,“ doplnil Hilčík.
Netreba zabúdať na to, že jednou z vhodných príprav mládeže počas zimného obdobia je aj účasť na halových turnajoch. Túto časť prípravy však niektoré kluby odmietajú pre nedostatok finančných prostriedkov, alebo s odôvodnením, že chlapcov nemá kto sprevádzať. Ruku na srdce funkcionári, koľkokrát sa investujú financie len do mužov a mládež zostáva na druhej koľaji. Tie kluby, ktoré myslia pár rokov dopredu a investujú do mládeže, budú zberať výsledky svojich investícii do mládežníckych družstiev v najbližších rokoch.
MLÁDEŽNÍCKE TÍMY V OBFZ
V mládežníckom futbale hrajú majstrovské zápasy štyri vekové kategórie: prípravky (11 klubov), mladší žiaci (8 klubov), starší žiaci (4. liga – 14 klubov), 5. liga skupina „A“ (12 klubov), skupina „B“ (8 klubov), skupina „C“ (8 klubov), dorast sever a juh (po 11 klubov).
Autor: jh, mj