BECKOV. Michal Čaňo odštartoval nový rok 2015 s prianiami, ktoré vyslovil priamo pred „zlatou rybkou“. 26-ročný rybár ulovil na Zelenej vode rekordný kus - 130 cm merajúceho a vyše tridsať kilogramov vážiaceho tolstolobika pestrého.
Obrovská ryba bola navyše albínom so zlatistým nádychom a pripomínala zlatú rybku, ktorú poznáme z rozprávok. Po zmeraní a odfotografovaní nečakaného úlovku pustil Michal nádherného tolstolobika naspäť do vody.
Bojoval pol hodiny
Dlhoročný rybár sa vybral na jazerá Zelenej vody z beckovskej strany spolu s kamarátom so zámerom uloviť veľké šťuky.
„Nahodil som návnadu a zrazu mi ohlo udicu. Ryba pod hladinou ma doslova ťahala z brehu do vody, bolo to kto z koho,“ povedal Michal.
„Do poslednej chvíle som si myslel, že som chytil veľkú šťuku. Ako návnadu som použil gumenú rybku, na ktorú bežne chytám dravé ryby. Vôbec som nečakal, čo napokon vytiahnem na breh,“ usmial sa skúsený rybár.
Ten počas svojej kariéry chytil vo vodách Váhu už aj 140-centimetrového sumca, v rieke Morava 146-centimetrového jesetera, na konte má aj metrové šťuky.
Tolstolobik pestrý, ktorého napokon s kamarátom úspešne vytiahol na breh, bol však rekordným úlovkom nielen v slovenských pomeroch.
Obrovská ryba ťahala rybára do vody
Rekordný tolstolobik mal veľkosť 130 centimetrov a hmotnosť vyše 30 kilogramov. Záhadou je, ako sa mu podarilo prežiť a narásť až do takýchto rozmerov, keďže ulovený kus bol albín.
A tým prírodné zákony neprajú dlhý život medzi dravcami. „Nemal bielu farbu typickú pre albínov, mal zlatooranžovú farbu. Nemal na sebe jediný fliačik. Dokonalá zlatá rybka,“ prezradil. Pri love mal obavy, že sa mu pri boji s rybou roztrhne lanko. Udica bola zohnutá na maximum. „Lanko nebolo pripravené pre takúto obludu. Chytila sa päť metrov od brehu a okamžite sa „rozbehla“ smerom na Nové Mesto. Dokázala napokon na lanku odplávať až 240 metrov od brehu,“ pokračoval.
Tolstolobika nakoniec úspešne pritiahol do blízkosti brehu, kde ho Michalov kamarát zachytil do podberáka. „Keby som ho ulovil v lete, možno by som s ním zápasil aj tri hodiny.
Počas zimy nie je v plnej sile, možno preto mi to trvalo iba pol hodiny,“ pokračoval rybár. Ten si pri ulovení zaprial aj želanie. Stieracie losy mu však nepriniesli na druhý deň žiadnu výhru.
„Bola to zvláštna zlatá rybka. Akurát som po love ochorel a skončil na antibiotikách. Dobre, že som ju pustil nazad do vody,“ zasmial sa.
Takmer dvadsať rokov
Tolstolobik pestrý je rybou, ktorá sa pôvodne vyskytovala vo vodách strednej a južnej Číny. Ako druh vhodný pre rybničný chov ho vysadili v mnohých oblastiach sveta.
Na naše územie bol dovezený v roku 1964 z územia vtedajšieho Sovietskeho zväzu a v 70. rokoch bol chov doplnený jedincami pochádzajúcimi z Maďarska.
Dodnes je chovaný ako doplnková ryba v kaprových rybníkoch a miestami i vysádzaný do športových vôd.
„Tolstolobik, ktorého som ulovil, mal približne 15 - 20 rokov,“ skonštatoval rybár.
Podľa jeho slov žije vo vodách Zelenej vody dosť tolstolobikov, ktoré sa živia planktónom. „Keďže to nie je dravec, je problém ho udicou uloviť. Na Zelenej vode ich rybári ročne ulovia iba pár kusov. Aj v tomto prípade to bola iba chyba tolstolobika, že sa omylom chytil na návnadu v tvare rybky, ktoré inak nekonzumuje,“ zasmial sa Michal Čaňo.