Študenti Trenčianskej univerzity uspeli v súťaži inovácií poprednej automobilky s modelom terénneho pásového minivozidla s elektrickým pohonom.
TRENČÍN. Študenti Fakulty špeciálnej techniky Trenčianskej univerzity získali cenu KIA Inovation Awards. Daniel Siekela a Dominik Malec pod vedením pedagóga Ivana Kopeckého navrhli projekt pásového hospodárskeho minivozidla s elektrickým pohonom. Vozidlo vychádza z klasickej štvorkolky.
„Bude položené na pásovom podvozku a poháňané elektrickou energiou. Inovatívny je v prvom rade samotný pásový podvozok, ktorý je určený najmä pre ťažšie podmienky a musí odolávať väčším zaťaženiam. Novinkou je tiež elektrický pohon a riadenie,“ hovorí Daniel Siekela. Vozidlo bude poháňané dvoma elektromotormi s tým, že každá strana bude poháňaná samostatne.
„Keď používame dva motory, tým pádom je využitie energie veľmi efektívne s tým, že ju prerozdeľujeme medzi jednu alebo druhú stranu,“ dodal. Podľa spoluautora projektu Dominika Maleca bol ich hlavnou inšpiráciou boom automobilového priemyslu na Slovensku a začiatok postupného prechodu na inovatívne spôsoby pohonu - či už hybridu, alebo elektriny.
Hotové vozidlo chcú predstaviť už v máji
Študenti aktuálne dokončili 3D návrh vozidla a pracujú na pomocných výpočtoch. „Budeme sa snažiť spracovať technickú dokumentáciu k vozidlu, aby sme ho mohli začať konštruovať,“ dodal Siekela. Prvýkrát by ho chceli predstaviť verejnosti na májovom strojárskom veľtrhu v Nitre.
„Budeme sledovať reakcie ľudí, a ak zaujme, radi by sme ho skúsili zaviesť do reálneho života,“ uzavrel Siekela. Súťaž bola honorovaná sumou 5-tisíc eur, ktoré autori projektu využijú na stavbu vozidla - najmä nákup batérií a súčiastok, ktoré si nedokážu vyrobiť.
„Fakulta špeciálnej techniky nám veľmi vychádza v ústrety. Máme tu ťažké laboratórium, kde sú obrábacie stroje, a množstvo súčiastok si tak môžeme vyrábať priamo tu,“ povedal Siekela. Okrem peňazí dostali od automobilky po skončení štúdia aj pracovnú ponuku.
Výborná prezentácia s jasným cieľom
Kórejská automobilka organizovala v roku 2014 už piaty ročník tejto súťaže. Prvé štyri ročníky boli určené pre stredné školy v Žilinskom a Trenčianskom kraji.
Posledný ročník bol už zameraný na univerzity a vysoké školy z celého Slovenska. „Naše skúsenosti nás utvrdzujú v tom, že aj toto je spôsob, ako podporiť mladé talenty a zdôrazniť, že je potrebné sa im venovať už v tejto prípravnej fáze,“ povedal Juraj Hammer z oddelenia vzdelávania automobilky. Podľa neho zaujal víťazný návrh študentov z Trenčína porotu od začiatku výborne pripravenou prezentáciou a jasne formulovanými cieľmi.
„Pod drobnohľadom mali rozpracované detaily, ako krytie vozidla a jeho využitie v rôznych komerčných oblastiach, a tiež predstavili jeho finálnu vizualizáciu,“ dodal Hammer.