TRENČÍN. Zasadnutí mestskej rady v Trenčíne sa už nedočkáme. Tento poradný orgán používali mestskí politici od roku 1989. O jeho zrušení rozhodla väčšina poslancov na poslednom mestskom zastupiteľstve.
Zbytočný orgán?
Podľa primátora mesta Richarda Rybníčka je vzhľadom na aktuálne zloženie mestského zastupiteľstva zbytočným medzistupňovým orgánom.
„V novembri sa významne zmenili pomery v zastupiteľstve, politické strany sa vo veľkej väčšine vytratili. V mestskom parlamente je až dvadsať nezávislých poslancov. Mestskú radu pred tým kreovali práve podľa politickej situácie a rozloženia v zastupiteľstve, to sa zmenilo,“ vysvetlil Rybníček.
Primátor informoval, že s poslancami bude vždy komunikovať a rôzne problémy a podnety budú aj naďalej predmetom stretnutí na výboroch mestských častí či komisiách, ktoré mesto otvorilo verejnosti.
„Mestská rada je prebytočný orgán, stojí príliš veľa času a energie. Jeho zrušením ušetríme za štyri roky približne dvadsaťtisíc eur. Využitie týchto peňazí bude predmetom diskusie medzi mnou a poslancami,“ dodal Rybníček.
Potreba komunikácie
Proti zrušeniu mestskej rady v Trenčíne hlasoval z poslancov iba Kamil Bystrický. Podľa neho je tento inštitút dôležitý na vytvorenie priestoru pre komunikáciu medzi jednotlivými predsedami komisií. „V súvislosti s touto komunikáciu strácame priestor, ktorý sme pred tým mali a je to podľa môjho názoru na škodu veci,“ povedal Bystrický.
O nie príliš šťastnom kroku zrušiť poradný orgán hovoril aj politológ Miroslav Řádek. „Zasadnutia mestskej rady boli inštitúciou, ktorá pomáhala riadiť chod mestskej politiky, najvýznamnejšie zoskupenia v zastupiteľstve a aj odborné útvary mestského úradu. Skúsenosť súčasného vedenia mesta z minulého volebného obdobia bola pravdepodobne iná. Je to ale podľa mňa nesystémový krok,“ povedal Řádek.