Ľudia pália často odpad aj napriek zákazu. Pokuta 33 eur ich zatiaľ nemotivuje.
REGIÓN. Pálenie konárov či dokonca plastov alebo pneumatík z regiónu nevymizlo. Aj začiatkom roka sa objavujú ľudia, ktorí nelegálne spaľujú odpad a obťažujú tak svoje okolie.
Nelegálne pálenie odpadu
Podobné problémy má aj Marta z Bánoviec nad Bebravou, ktorá sa sťažovala na webe Odkaz pre starostu. „V oblasti vodárne na Severe niekto neustále zakladá oheň. Podala som podnet i na mestskú políciu a situácia sa neustále opakuje. Často ide o hustý čierny dym, zrejme sa spaľuje toxický odpad,“ povedala Bánovčanka. Podľa slov hovorkyne Bánoviec nad Bebravou situáciu mestská polícia monitoruje. „Nezistila však žiadne nelegálne zakladanie ohňa ani čiernu skládku,“ povedala Ingrid Mozolová.
Mesto žiada obyvateľov, aby v takýchto prípadoch hneď kontaktovali stálu 24-hodinovú službu mestskej polície na tel. čísle 159. „Podnet by tak riešili aktuálne v danom čase,“ dodala Mozolová.
Problémy aj v krajskom meste
Nelegálne pálenie odpadu obťažuje aj obyvateľov Trenčína. „V sobotu často periem. Keď sa mi bielizeň suší na balkóne, začnú susedia často na dvore páliť odpad. Je to veľmi nepríjemné a všetka bielizeň je nasiaknutá dymom,“ povedala Michaela z Trenčína.
Pálenie odpadu v Trenčíne pritom zakazuje všeobecne záväzné nariadenie. „V zmysle tohto nariadenia sa zakazuje spaľovať lístie, trávu a ostatný odpad zo záhrad na otvorenom ohnisku, ak nie je táto výnimka povolená okresným riaditeľstvom hasičského a záchranného zboru,“ povedala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová. V prípade porušenia toho nariadenia môže zasiahnuť mestská polícia. „Pri zistení, že došlo k porušeniu nariadenia o odpadoch, môže danej osobe mestská polícia uložiť blokovú pokutu až do výšky 33 eur,“ dodala Ságová.
Varovanie hasičov pred zakladaním ohňa
Trenčania môžu v záhradách spaľovať odpad jedine vtedy, ak majú povolenie od okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru. Musia ale dodržať niektoré bezpečnostné pravidlá. „Nemôžu páliť oheň počas veterného počasia, musia ohraničiť ohnisko vyhĺbeninou, k ohnisku si pripraviť jednoduché prostriedky na hasenie a mobilný telefón pre prípadné privolanie pomoci alebo hasičov,“ vysvetlil hovorca trenčianskych hasičov Marián Petrík.