TRENČÍN. Špeciálny svetelný panel pre mestskú autobusovú dopravu umiestnený na podchode na Hasičskej ulici informuje o odchodoch najbližších autobusov z neďalekej zastávky. Názory na prevádzku tabúľ sa medzi Trenčanmi rôznia.
Dôležitosť tabúľ odchodov autobusov
„Nie je to zlý nápad, ale rozmýšľam, či by sa tie peniaze na ich prevádzkovanie nedali využiť inak. Príchody autobusov sú predsa v cestovnom poriadku na zastávke, občas sú výpadky systému,“ povedala Petra z Trenčína.
Informácie sú však pre niektorých ľudí užitočné. „Vidím na príchody autobusov ešte aj z druhej strany ulice a veľmi mi to pomáha, hlavne keď idem z obchodu,“ povedala Mária z Trenčína. Panely prevádzkuje SAD Trenčín. Tá tvrdí, že výpadky nie sú príliš časté. Tabuľa na Hasičskej ulici mala minulý rok počas týždenného odstavenia iba jednu vážnejšiu opravu. Okrem toho mala pár krátkodobých výpadkov, neboli však spôsobené poruchou tabule. Problém je totiž v prívode elektriny z podchodu. Ak bola v podchode stavebná činnosť a nešla elektrina, nebola v prevádzke ani tabuľa, vysvetlila Ivana Strelcová, hovorkyňa SAD Trenčín.
Hovorkyňa informovala, že poruchu môže zapríčiniť aj zlyhanie signálu mobilného operátora alebo nahrávania cestovných poriadkov.
Panel na hlavnej železničnej stanici
V Trenčíne umiestnili informačnú tabuľu aj na hlavnej stanici. Tú však už dávnejšie stiahli. „Bolo to z dôvodu rekonštrukcie budovy železničnej stanice a výstavby novej autobusovej stanice – Terminálu. Po vybudovaní Terminálu ju nahradia novým systémom celej sústavy tabúľ zobrazujúcich informácie o MHD, prímestskej a aj vlakovej doprave. Čiže pôjde o informačný systém aký vlastne poznáme z letísk,“ povedala Strelcová.
SAD Trenčín bude rozširovať sieť tabúľ. V roku 2015 ich plánuje nainštalovať desať v prímestskej doprave po celom kraji a jednu v mestskej autobusovej doprave v Trenčíne. „Tabuľu do mestskej dopravy sme už zakúpili a mala by byť na zastávke Braneckého pri Hviezdoslavovej ulici. Čakáme už len na zhodné súhlasné stanoviská mesta a dopravnej polície k jej konkrétnemu umiestneniu,“ informovala Strelcová.
Prevádzka tabúľ a technické parametre
Tabule fungujú tak, že sa do nich nahrávajú cestovné poriadky cez dátovú sieť mobilného operátora. Jednotlivé autobusy svoju zistenú polohu GPS posielajú online vo forme dát, tie sa porovnajú s cestovnými poriadkami a opäť prostredníctvom dátovej siete mobilného operátora odosielajú do tabule, kde sa na základe toho zobrazuje aktuálny čas príchodu na zastávku. Tento proces trvá len niekoľko sekúnd.
„V prípade výpadku mobilného operátora alebo neodoslania dát z autobusu sa zobrazuje štandardný odchod podľa cestovného poriadku. Čas na tabuli sa synchronizuje automaticky podľa servera, každých 5000 sekúnd, to jest 83 minút," dodala Strelcová.