Počet mladých ľudí bez strechy nad hlavou je v Trenčíne viac ako kedysi. Pracovníci nocľahárne im pomáhajú aj s hľadaním zamestnania a starajú sa aj o ich hygienické návyky.
TRENČÍN. Mladí ľudia tesne po prekročení prahu dospelosti môžu vinou nepriazne osudu skončiť na ulici. V Trenčíne je takýchto prípadov stále viac. Potvrdzujú to aj pracovníci v jedinej trenčianskej nocľahárni pri Gymnáziu Ľ. Štúra: „Momentálne je u nás 15 ľudí do veku 30 rokov. Je to viac ako minulé roky,“ povedal Pavol Juríček, dobrovoľník Maltézskeho rádu. Dôvody, prečo sa títo mladí ľudia ocitli na ulici, sú podľa neho individuálne. „Sú to často problémy v rodine, strata zamestnania, alkoholizmus či drogy,“ povedal Juríček.
Zlá situácia pre mladých ľudí
Pripisuje to aj súčasnej situácii, ktorá pre mladých ľudí nie je priaznivá a ovplyvniť by ju mal štát či samosprávy. V Trenčíne by podľa neho pomohol týmto ľudom denný stacionár, ktorý v meste chýba. „Nocľaháreň zatvárame v apríli a keď ich v tomto období pustíme do ulíc, roztratia sa a čím dlhšie sú vonku, tým ťažšie sa budú socializovať a vracať naspäť,“ vysvetlil Juríček.Pracovníci nocľahárne im pomáhajú aj s hľadaním zamestnania a starajú sa aj o ich hygienické návyky.
„Na uliciach by ste ich nespoznali, pretože sú čistí a oholení, staráme sa o nich. Oni musia sami o seba dbať. Zapisujeme si, kedy sa sprchujú, aby boli naozaj čistí, dávame im čistú bielizeň. Každé dva týždne im meníme aj posteľnú bielizeň,“ povedala Alžbeta Švančarová, zamestnankyňa nocľahárne.
Bez alkoholu
Podľa jej slov sú títo ľudia komunikatívni a usmievaví a vždy sa na zamestnancov nocľahárne tešia. Na to, aby mohli v nocľahárni prespať však nesmú byť pod vplyvom alkoholu.
„Každý deň im dávame fúkať a prezeráme im veci a oni sú ochotní to podstúpiť. Ale aj tí, ktorí požili alkohol sa u nás vždy aspoň najedia,“ dodala Švančarová.
Mesto situáciu s ľuďmi bez domova monitoruje. „V Trenčíne sa počet bezdomovcov mení, nakoľko mnohí migrujú. Väčšinou sa ich počet pohybuje od 40 do 50. Mladí ľudia bez domova sú najmä z okolitých obcí, miest,“ povedala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová. Mesto chce situáciu s bezdomovcami ale aj inými ľuďmi v núdzi riešiť zriadením krízového centra v bývalej budove Dukly Trenčín na Štefánikovej ulici. „Rokovania o prechode tejto budovy pod mesto stále trvajú. Primátor verí, že v dohľadnej dobe budeme mať tieto priestory k dispozícii. Budova však už dlhší čas chátra, preto bude nutné do nej investovať. Ak sa to všetko podarí, útočisko by tu mali nájsť aj bezdomovci, no s podmienkou, že nebudú pod vplyvom alkoholu,“ dodala Ságová.
Celoslovenský problém
Zvýšený počet mladých ľudí, ktorí končia bez domova vníma aj Občianske združenie Proti prúdu, ktoré stojí za projektom Nota Bene. „Asi tretina predajcov Nota bene sú vlastne odchovanci detských domovov. Ľudia, ktorí odchádzajú z detských domovov a štartujú do života to majú veľmi ťažké a chýba im oporná sociálna sieť. Keď sa ocitnú v problémoch veľmi často končia na ulici,“ povedala Sandra Tordová z Občianskeho združenia Proti prúdu.