Najvyšší podiel predstavuje colný dlh (clo a daň z pridanej hodnoty), ktorý tvoril viac ako 520.000 eur.
TRENČÍN. Podľa hovorkyne Colného úradu Renáty Peťovskej najčastejšie uplatňovaný inštitút vymáhania boli upomienky a výzvy na zaplatenie dlhu, exekúcie na zrážku zo mzdy a na peňažné prostriedky vedené na účtoch v bankách.
Najvyšší podiel predstavuje colný dlh (clo a daň z pridanej hodnoty), ktorý tvoril viac ako 520.000 eur. Nasleduje spotrebná daň z liehu (64.000 eur) a sankcie za rôzne porušenia predpisov vo výške vyše 28.000 eur, priblížila Peťovská.
Colný úrad podľa nej vykonáva správu evidovaných nedoplatkov, v prípade nezaplatenia pohľadávok v zákonom stanovenej lehote splatnosti pristupuje k ich vymáhaniu. V praxi sa často stáva, že dlžník v obave pred exekúciou zostáva nekontaktný, nepreberá písomnosti a myslí si, že sa takto vyhne splneniu svojich povinností, teda zaplateniu dlžnej sumy. V každom prípade je potrebné aj v takejto nepríjemnej situácii aktívne spolupracovať s colným úradom. Nie je možné očakávať, že nedoplatok zanikne uplynutím určitého času. Napríklad právo na vymáhanie daňového nedoplatku zaniká až po 20 rokoch, zdôraznila colná hovorkyňa.
Ako dodala, ak už dôjde k samotnej exekúcii, dlžník musí počítať so zvýšenými nákladmi. Nejde len o exekučné náklady a hotové výdavky, ale aj o rôzne iné poplatky s tým spojené. V prípade omeškania s platením colného dlhu alebo dane je colný úrad povinný vymerať úrok z omeškania. Jeho výška závisí od dlžnej sumy a dĺžky doby omeškania.
Zabudnúť na svoj dlh sa teda nevypláca. Colný úrad pri vymáhaní nedoplatkov spolupracuje s bankami, Sociálnou poisťovňou, katastrom nehnuteľností a inými inštitúciami, ktoré evidujú majetok a je len otázkou času, kedy zistí o dlžníkovi potrebné údaje a začne exekučné konanie, uzavrela Peťovská.