Pozorovania hviezd majú v Trenčíne stáročnú tradíciu. Prvé astronomické observatórium tu fungovalo už v 17. storočí. Dnes funguje astronomická pozorovateľňa na streche Gymnázia Ľudovíta Štúra v obmedzenom režime.
TRENČÍN. História pozorovania hviezd v Trenčíne bola úzko spätá s rádom jezuitov. V polovici 17. storočia tu fungovalo astronomické observatórium vo veži dnešného Piaristického gymnázia na Palackého ulici.
Najznámejším astronóm v Trenčíne bol Maximilián Hell, po ktorom je pomenovaný kráter na Mesiaci. Moderná hvezdáreň sa začala v meste budovať v sedemdesiatych rokoch minulého storočia pod vedením Alojza Cvacha a oficiálne vznikla v roku 1973.
Po roku 1989 však zanikla, budova bola v rámci reštitúcie vrátená rehoľnému rádu a ten o observatórium nemal záujem. V roku 1999 vznikla Trenčianska astronomická spoločnosť, ktorá si dala za cieľ znovuotvorenie observatória. Spolu s Gymnáziom Ľudovíta Štúra pripravili projekt novej hvezdárne, ktorú otvorili v roku 2006 a nachádza sa na streche budovy gymnázia.
Ďalekohľad mimo prevádzky
V pozorovateľni je zrkadlový ďalekohľad Newton s priemerom zrkadla 35 cm a ohniskovou vzdialenosťou 1800 mm. V súčasnosti je však mimo prevádzky.
Pre veľké mechanické chyby na konštrukcii ďalekohľadu boli potrebné rozsiahle rekonštrukčné práce a celková elektronizácia. Tie ale nedopadli najlepšie. „Dva roky trvalo dobudovať a preladiť ho na automatiku. Fungoval len chvíľu. Avšak už vtedy nám bolo povedané, že sú na konštrukcii veľké mechanické chyby a je len otázka času, kedy sa prejavia,“ hovorí vedúca astronomických krúžkov Zdenka Baxová, profesorka fyziky na Gymnáziu Ľudovíta Štúra v Trenčíne.
„V súčasnosti riešime, ako ho dať naspäť na mechanické ovládanie. Nemôžeme už počítať s jeho využitím na jemné pozorovania prostredníctvom CCD kamery.
Ak sa mechanika podarí, znova začneme robiť pozorovania aj pre verejnosť. Dúfam, že do apríla to bude,“ dodala Baxová.
Astronómom v Trenčíne chýba širšia, najmä finančná podpora. „Jediná, ktorá sa nám dostáva, je podpora morálna od vedenia gymnázia,“ hovorí Baxová.
Trenčianski svetoví študenti
Napriek tomu však študenti gymnázia pravidelne prinášajú medaily a ocenenia z rozličných medzinárodných súťaží a olympiád.
V rebríčku úspešnosti všetkých stredných škôl na Slovensku obsadili 2. miesto. Všetky úspechy boli z oblasti prírodných vied. „Lukáš Jánošík má striebornú medailu z medzinárodnej biologickej olympiády a ďalšie 3 zlaté a strieborné z celosvetových biologických súťaží.
Filip Ayazi je držiteľ bronzovej medaily z najťažšej olympiády vôbec - medzinárodnej fyzikálnej olympiády a úspešný riešiteľ medzinárodnej olympiády v astronómii a astrofyzike, Michal Ržonca je držiteľ bronzovej medaily z európskej vedeckej olympiády za fyziku, Ján Hunák vybojoval bronzovú medailu na medzinárodnej vedeckej olympiáde z predmetov biológia, chémia, fyzika.
Fyzikálne družstvo Pozitróny obsadilo prvé miesto v medzinárodnej súťaži v rýchlosti počítania fyzikálnych úloh medzi 74 družstvami,“ vymenúva úspechy trenčianskych študentov Baxová.
Podľa jej slov sa len máloktorá škola môže pochváliť takýmito úspechmi. „Keď medailu na olympiáde alebo majstrovstvách sveta dosiahne športovec, vie o tom celé Slovensko. Keď to dosiahnu študenti, tak o tom nevedia ani ľudia v ich meste. Vedia o nás v USA, Anglicku - Cambridge, Prahe, Viedni, ale v Trenčíne málokto. Pričom námaha študentov a ich vedúcich profesorov na dosiahnutie takejto medaily je porovnateľná, niekedy aj väčšia ako pri tých športovcoch,“ dodala.