OČKOV. Chátrajúci pamätník archeologickej kultúrnej pamiatky v Očkove, donedávna expozícia Trenčianskeho múzea, by sa spolu s jeho okolím mal dočkať konečnej obnovy. Občianske združenie Hrad Tematín sa o to usiluje spolu s vedením obce Očkov.
Dôležitá obnova
Združenie sa spolu s obcou dohodli na postupe a o pomoc požiadajú aj ministerstvo kultúry. „Tento rok bude úvodný, požiadame ministerstvo kultúry o grant na prípravnú fázu. Tá bude obsahovať architektonické štúdie, nové prezentácie tejto národnej kultúrnej pamiatky, vypracovanie projektovej dokumentácie. Nezávisle od toho, či bude grant podporený alebo nie, začneme spolu s obcou čistiť tento areál. Predovšetkým bude treba skosiť náletovú zeleň, ktorou zarástol areál,“ vysvetlil Choma.
Združenie a obec bude žiadať o grant z ministerstva kultúry. Malo by ísť približne o sumu 16-tisíc eur.
„Vlastníci alebo správcovia národných kultúrnych pamiatok môžu žiadosti o podporu prostredníctvom špecializovaného programu ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom posielať do 16. januára. Projekty bude posudzovať dotačná komisia. O podpore najlepších projektov by mali rozhodnúť najneskôr do konca apríla tohto roka,“ povedal hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár. Na obnove pamiatky prostredníctvom dotačného programu Obnovme si svoj dom by malo ministerstvo celkovo prispieť sumou 5,5 milióna eur. Presná suma bude známa koncom tohto mesiaca.
Prvé práce
Na obnove pamiatky sa chce podieľať aj obec. A to finančne aj brigádami. Často však bojuje s vandalizmom a nedostatkom peňazí. „Vandali vykradli expozíciu a rozbijú sklo. Obec ho dá zaskliť a tak to ide dokola. Areál udržiavame iba v takom stave, aby sa tu vôbec dalo prísť,“ povedal Miroslav Beňovič, starosta obce Očkov.
Mohyla leží podľa neho v lokalite, ktorá je veľmi lákavá pre turistov. „Máme tu Čachtický hrad, Park miniatúr v Podolí, to sú všetko atrakcie, ktoré lákajú turistov, veď sa nachádzajú v susedných obciach,“ vysvetlil starosta.
Obnova tejto pamiatky by mohla zviditeľniť aj samotnú obec Očkov. „Očkov je malá dedina, budem rád, keď sa ľudia dozvedia o Očkove a o pamiatkach, ktoré tu máme. Môže tu byť aj malá reštaurácia či predajňa suvenírov. Predpokladáme, že na to využijeme v spolupráci s občianskym združením aj eurofondy,“ dodal Beňovič.
Stretávanie histórie
Ďalšie vzácne historické reálie dotvárali pozostatky bývalého Očkajovského kaštieľa, ktorý vlastnil Ladislav Očkaj, prezývaný „Rákociho blesk“. „Poslednou pamiatkou sú dva nemecké bunkre, ktoré strážili toto územie pred postupom Červenej armády,“ dodal Choma.