Zbrane na nerozoznanie od originálov. Airsoftové samopaly, ostreľovacie pušky či brokovnice však pri nesprávnom používaní môžu byť nebezpečné.
TRENČÍN. Airsoftové zbrane na plastové guľôčky sa predávajú od osemnástich rokov. Deti sa však často k výkonným airsoftovým zbraniam nemajú problém dostať. Projektily sú síce z materiálu pripomínajúcom plast a nie sú životu nebezpečné, no nemožno ich podceniť.
Dodržiavanie bezpečnosti
„Airsoftové zbrane sú určené na akcie, alebo na streľbu do terča. Často však vidím menšie deti po sebe strieľať aj s kvalitnými airsoftovými zbraňami, ktorých projektily majú úsťovú rýchlosť 370 fps, teda viac ako 100 metrov za sekundu. Vtedy zásah do oblasti tváre a najmä oka môže byť veľmi nebezpečný,“ povedal Martin z Trenčína, ktorý sa airsoftu venuje už viac ako desať rokov. Airsoft - to sú aj prísne pravidlá pri oblečení. „V airsofte je najdôležitejšie mať kvalitné ochranné okuliare, pretože hráč si musí chrániť najmä oči,“ vysvetlil.
Airsoftové akcie
Ide však podľa neho hlavne o veľmi zaujímavý a zodpovedný šport. „Ľudia často kritizujú kúpu týchto zbraní, ale o týchto aktivitách priveľa nevedia. Airsoftové akcie pritom často simulujú skutočné vojnové situácie,“
informoval Martin.
Napríklad akcie, ktoré sa venujú druhej svetovej vojne opisujú scenáre, ktoré sa skutočne stali.
„Množstvo mladých ľudí sa naučí veľa o vtedajšej bojovej taktike, samozrejme, bez ujmy na zdraví. Okrem edukačnej stránky ide v airsofte aj o férovosť a disciplínu. Hráči prísne dodržiavajú bezpečnosť. A hlavne musí každý dodržať pravidlo priznania zásahu. To znamená, že ak ma trafí guľôčka, zdvihnem ruku, keďže nie vždy sa zásah dá vidieť, na rozdiel napríklad od paintballu, kde sa používajú farebné guľôčky,“ informoval.
Zákon rozlišuje rôzne kategórie zbraní. Tie airsoftové spadajú do kategórie D ako predajné ľuďom starším ako osemnásť rokov. Polícia však ich používanie nemôže obmedzovať.
„Airsoftové zbrane nepodliehajú povoľovaciemu konaniu, takže polícia ich nemá prečo zakázať, obmedziť, skrátka zasahovať do ich používania,“ povedala trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová.
Používanie reálnych replík v airsoftových akciách je stále obľúbenejšie. Často sa s nimi však hrajú deti bez ochranných pomôcok, čo často spôsobuje nebezpečné zranenia.
Obľúbená hra
Záľuba v zbraniach u malých detí rastie. Podľa psychiatričky Slávky Lenerovej z Brezovej pod Bradlom však ide len o prejav súvisiaci s modernou dobou. „Samozrejme, je nutné správanie detí kontrolovať zo strany rodičov. Nehrozí podľa mňa však to, že by sa u dieťaťa vyvinul v dospelosti nejaký patologický prejav.
Menšie nebezpečenstvo skôr vidím v tom, že u podobných hier s replikami zbraní, alebo pri hraní akčných počítačových hier, má dieťa problém si uvedomiť, že realita už nie je hrou,“ povedala Lenerová.
Čo je airsoft
Airsoft je športová hra v teréne, ktorá sa hrá so špeciálnymi airsoftovými zbraňami. Ide o repliky zbraní, ktoré strieľajú guľôčky, takzvané BBčka, kalibru šesť milimetrov a ojedinele i osem milimetrov. Projektily nie sú z plastu, aj keď tento materiál pripomínajú, ale z komplexu minerálnych látok. Airsoftové akcie sa konajú v rôznych skupinových scenároch. Môžu zahŕňať aj hry v neobývaných budovách alebo simulovať reálne vojenské akcie v teréne.