Streda, 31. máj, 2023 | Meniny má Petronela, Petrana

Mučenie a popravy bosoriek neobišli v minulosti ani Trenčiansku župu

Procesy s bosorkami sprevádzali ľudstvo mnoho desaťročí. Nevyhla sa im ani Trenčianska župa. Pod rukami kata tu zahynuli mnohé z obvinených žien.

Procesy s bosorkami sú temnou stránkou ľudskej minulosti.Procesy s bosorkami sú temnou stránkou ľudskej minulosti. (Zdroj: ARCHÍV M.Š.)


TRENČÍN. Prenasledovanie bosoriek neobišlo ani náš región. Prvé vyšetrovania bosoriek v Trenčianskej stolici začali v roku 1630 a procesy trvali až po rok 1747.
Z tridsiatich obvinených bosoriek v Trenčianskej župe boli mnohé popravené krutým spôsobom a predtým mučené. Známa slovenská historička Tünde Lengyelová sa vydala po stopách bosoriek a svoje poznatky zdokumentovala v rozsiahlej publikácii Bosorky, strigy, čarodejnice.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Trenčianskej župe obvinili mnohé ženy

Výpoveď upálenej bosorky Veroniky Kouaczkovej, ktorá z bosoráctva v roku 1630 obvinila Anču, odštartovala procesy s bosorkami v Trenčianskej župe.
Podľa historičky Lengyelovej bola aj Zuzana Košíková v roku 1665 obvinená a následne mučená a upálená. Na hranici skončila aj Zuzana Lastovicová. „V roku 1687 bol súd s manželkou Jána Straku Annou. Tá spolupracovala so strigou zo Soblahova a svojich pacientov kúpala v odvaroch a v bylinách,“ prezradila Lengyelová. Upálená bola aj Katarína Barinka, ktorá na území dnešného Trenčína mala zapríčiniť chorobu a smrť viacerým ľuďom. „Upálili ju a mučili, aby prezradila aj svojich komplicov,“ pokračovala Lengyelová. V našej župe boli bežné upálenia alebo sťatie za čarodejníctvo, niektoré z bosoriek obišli so znamením, ktoré im na čelo vypálil kat.
„Zuzanu Roškovú, poddanú z Beckovského panstva, obvinili z otravy svojho manžela, navádzania na krádež a opovrhovania zákonmi. V jej prípade nariadili tortúru,“ povedala na margo nášho kraja známa historička. Súdené boli aj liečiteľky či ženy spolupracujúce s diablom. Kurióznym prípadom bol osud Doroty, ktorá mala zbojníkov chytať pomocou čarovného cesnaku. Bosorky boli prenasledované v Trenčianskej stolici až do roku 1747.

SkryťVypnúť reklamu

Z bosoráctva bola obvinená aj Bátorička

V jednom prípade bola za bosorku označená aj čachtická grófka Alžbeta Bátoriová.
„Je to uvedené v povestnom liste čachtického farára Ponického, v ktorom popisuje bosorácke praktiky Alžbety Bátoriovej. Mala ich uskutočňovať so svojimi pomocníčkami a majerníčkou z Myjavy. Účelom týchto bosoráckych praktík bolo otrávenie kráľa, palatína a protonotára a vyšetrovateľa Imricha Megyeriho,“ uviedla Lengyelová.
Na jednej strane išlo v jej prípade o motív velezrady, keďže plánovala otráviť kráľa, palatína i protonotára, na druhej strane to bolo bežné obvinenie z bosoráctva.
„Podľa farára Ponického okúpali pani v koryte a vodu z nej použili na miesenie chleba. S ním mali otráviť panovníka. Neviem si predstaviť, ako ten chlieb chceli dopraviť do Viedne,“ podotkla historička Lengyelová. Dcéry Alžbety Bátoriovej nezdedili bosorácke sklony svojej matky.

SkryťVypnúť reklamu

Obvinené boli mnohé bylinkárky a liečiteľky

Prevažná väčšina zločinov, ktoré sa bosorkám pripisovali, súvisela s bežným životom. Obvinenými bývali aj psychicky chorí ľudia, ktorí trpeli záchvatmi.
„Medzi ženami obvinenými z bosoráctva boli najmä liečiteľky, bylinárky, rôzne pôrodné babice. Súviselo to s tým, že niekto sľúbil vyliečenie a nestalo sa to,“ pokračovala Lengyelová. Veľmi veľa obvinených pochádzalo zo susedských sporov, dokonca aj v rámci rodiny. Jeden z mladých mužov prisľúbil sám priviezť voz dreva na hranicu, kde by upálili jeho svokru. S hranicami súvisí aj najťažší zážitok, ktorý počas výskumu histórie bosoriek historička zažila.
Zoznam 29 hraníc v nemeckom Duisburgu, na ktorých boli upaľovaní bosoráci a bosorky, ju traumatizoval aj pri písaní knihy.
„Na týchto hraniciach upaľovali dokonca aj deti. Zahynulo tu mnoho žien všetkých vekových generácií, bohaté i chudobné. Zhoreli tu bez rozdielu malí chlapci aj starí muži, radniční páni, ale aj množstvo cirkevných osobností. Tá otrasná koncentrácia ľudskej zloby musí pohnúť každým,“ priznala Lengyelová.
Spôsoby mučenia bosoriek boli neuveriteľne kruté. „Tak ako pri popravách, niektoré spôsoby mučenia sa používali výhradne pri ženách a iné pri mužoch. Ženy napríklad nikdy neboli lámané kolesom, muži zase nikdy neboli pochovávaní zaživa,“ porovnala historička.
Zvyčajne sa začínalo drvením prstov zaťahovaním v palečniciach, pokračovalo španielskou čižmou určenou na deformovanie dolných končatín. Ťažším stupňom bolo už pálenie a naťahovanie na škripec. „Neskutočne bolestivé bolo aj vykĺbenie ramien. Obvinený sa priznal často už na začiatku mučenia, pretože jeho utrpenie bolo naozaj veľké. Keď našiel odvahu svoju výpoveď odvolať, musel mučenie podstúpiť znovu,“ potvrdila Lengyelová. Preto ľudia, ktorí boli mučení, takmer vždy rezignovali. V mnohých prípadoch si ľudia napokon zvolili sami smrť pred fyzickým a psychickým mučením, počas ktorého dochádzalo k úplnému zlomeniu vôle človeka.
„Napriek tomu, že obvinenia boli obludné a hlúpe, mučení ľudia so svojím obvinením nedokázali bojovať a vzdorovať,“ dodala.

SkryťVypnúť reklamu

V počte obvinených bosoriek Uhorsko zaostalo

V západnej Európe bolo najväčšie obdobie honby na bosorky počas tridsaťročnej vojny (1618 – 1648), na našom území je najsilnejšia vlna prenasledovania posunutá o päťdesiat rokov neskôr.
„Čo sa týka Slovenska a Uhorska, boli tieto územia v porovnaní s ostatnými štátmi v procesoch s bosorkami oázou pokoja. Honba nabosorky tu nebola až v takej móde. Veľká časť územia bola pod osmanskou vládou a na tomto území sa vôbec nekonali procesy, pretože to Turkov nezaujímalo. Pre nich bolo podstatné vybrať dane,“ vysvetlila Lengyelová. Osmanská hrozba bola reálna a ľudia si nemuseli hľadať obetných baránkov. Honba na bosorky súvisí s mentalitou ľudí a ich problémami, z ktorých často vychádzali obvinenia.

Materiály z viacerých krajín

Tünde Lengyelová zmapovala procesy s bosorkami v rozsiahlej knihe Bosorky, strigy, čarodejnice. Množstvo faktov doplnila ilustračným materiálom, z ktorého aj po stovkách rokov sála dobová hrôza.
„Študovala som o bosorkách obrovské množstvo materiálu. Predovšetkým v Nemecku som sa dostala k pozoruhodným faktom obosorkách. Kvalitné materiály pochádzajú aj z maďarských zdrojov. Maďarský etnologický ústav dokonca knižne vydal všetky procesy, ktoré boli známe,“ povedala o príprave knihy Lengyelová.
Väčšinu archívneho materiálu študovala v latinčine, maďarčine a nemčine. Skúmala kompletne zachytené súdne procesy spojené s obvinením z bosoráctva, ale aj výpovede jednotlivých svedkov.
„Svedkovia v nich vypovedajú o prejavoch bosoráctva a podozreniach obvinených. Nájde sa tam dobový obraz mentality ľudí, ako si v hlave vysvetľovali množstvo úkazov, ktoré súviseli s každodenným životom,“ pokračovala historička.
Procesy s bosorkami študovala aj v Štátnom archíve v Bytči. Podľa jej slov pozitívom Uhorska je fakt, že procesov s bosorkami na tomto území nebolo až tak veľa. „V rozmedzí 250 rokov tu máme zmapovaných približne 2000 procesov,“ skonštatovala.

Z čarodejníctva obviňovali predovšetkým ženy

Na území niekdajšieho Uhorska boli z čarodejníctva prevažne obviňované ženy, iba desatina obvinení pripadla na mužov.
„Vo švajčiarskych kantónoch, ale aj vo francúzskych a nemeckých mestách bolo mužov obvinených podstatne viac. Väčšinou tu išlo o získanie majetku obvineného človeka,“ vysvetlila Lengyelová. Odsúdené osoby bývali v mnohých mestách niekoľko dní pred popravou umiestnené vo väzenských celách pred zrakmi zvedavej verejnosti. Trest smrti obesením, sťatím, upálením či rozštvrtením bol pre obete často vykúpením pred utrpením, ktoré dlhodobo zažívali.
Iba tie šťastnejšie obete nezmyselných obvinení odišli zo súdu iba s trestom bičovania, palicovania, či vyšľahania prútmi pred verejnosťou. Hoci obvinenia z čarodejníctva boli z modernej Európy vytlačené už veľmi dávno, situácia v zaostalých krajinách sveta je stále varujúca.
Magické sily pripisované často starým ľuďom v Keni, Malawi alebo Burkina Faso ich po obvinení môžu stáť ešte aj v súčasnej dobe i vlastný život.

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborníkov
 3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 4. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 5. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 8. V Bratislave sa koná Globsec
 1. Orange hokejové talenty priniesli množstvo detskej radosti
 2. Treťou najčastejšou „chorobou“ u detí je zubný kaz
 3. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 4. Študujte v Ostrave odbory s budúcnosťou
 5. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 6. Kolektívne vyjednávania v skupine Chemosvit
 7. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu?
 8. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 11 507
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 973
 3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 304
 4. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 3 822
 5. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 773
 6. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 132
 7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 1 169
 8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 1 010

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Bralce a Kečka
 2. Michal Muránsky: Škrtflácia
 3. Ján Šubák: Tunel Soroška je na stole roky, dočká sa Gemer riešenia?
 4. University of New York in Prague: The Power of Your Mind: Objavte nový MBA program neuromanagement na UNYP
 5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy
 6. Martin Sústrik: História, ktorá sa v škole neučí: Večný September
 7. Peter Slamenik: Pásiky nie sú v móde
 8. Irena Šimuneková: Hrad Revište
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 116 751
 2. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 90 276
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 32 133
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 26 942
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 696
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 9 921
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 504
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 476
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) sa do celonárodnej cyklokampane Do práce na bicykli zapojí vo štvrtok (1. 6.) pred Úradom TSK.


TASR 2 h
Včelár Pavel Viktorín tvrdí, že mestské lúky ponúkajú včelám rôznorodú stravu.

Predátora z ríše hmyzu zaznamenali už v mnohých krajinách Európy.


2 h
Dominik Hollý v drese slovenskej reprezentácie do 19 rokov.

Dominika Hollého z AS Trenčín z nominácie na poslednú chvíľu vyradil zápal mozgu.


3 h

Študenti Školy umeleckého priemyslu v Trenčíne vystavujú svoje práce v Galérii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne.


TASR 3 h

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Bralce a Kečka
 2. Michal Muránsky: Škrtflácia
 3. Ján Šubák: Tunel Soroška je na stole roky, dočká sa Gemer riešenia?
 4. University of New York in Prague: The Power of Your Mind: Objavte nový MBA program neuromanagement na UNYP
 5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy
 6. Martin Sústrik: História, ktorá sa v škole neučí: Večný September
 7. Peter Slamenik: Pásiky nie sú v móde
 8. Irena Šimuneková: Hrad Revište
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 116 751
 2. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 90 276
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 32 133
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 26 942
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 696
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 9 921
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 504
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 476
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu