Mestá a obce po novelizácii zákona o výbušninách prišli o možnosť kontrolovať a regulovať používanie pyrotechniky.
TRENČÍN. Delobuchy, svetlice a petardy už mestá nekontrolujú. „Zákon o výbušninách až do 31. 5. 2014 umožňoval obciam a mestám všeobecne záväzným nariadením obmedziť alebo zakázať používanie pyrotechnických výrobkov na území obce. Toto oprávnenie však bolo od 1. 6. 2014 zrušené, a teda obce a mestá nemôžu vo svojich VZN upravovať oblasť používania pyrotechniky na svojom území,“ povedala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.
Používanie bežne dostupných kategórií zábavných pyrotechnických výrobkov nie je podmienené povolením ani ohlásením. Podľa slov Ságovej nemá mesto v tejto oblasti žiadne kompetencie. Ľudia, ktorých používanie pyrotechniky obťažuje, sa napriek tomu obracajú na mestskú políciu.
„Vždy je na miesto vyslaná hliadka a danú vec rieši. Priestupku sa v tomto prípade dopustí ten, kto použije pyrotechnické výrobky v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo návodom na ich používanie. Pri preukázaní takého konania konkrétnej osobe môžu mestskí policajti uložiť pokutu do 33 eur,” dodala Ságová.
Problémy aj v Myjave
Všeobecne záväzné nariadenie o používaní pyrotechnických výrobkov mala v minulosti aj Myjava. Na jeho základe riešila používanie pyrotechniky mestská polícia. Toto nariadenie však zrušila prokuratúra. „Určite by samospráva privítala viac právomocí a možno aj jasnejší výklad zákona, ktorým sa teraz používania pyrotechniky v obciach riadi. Vedenie mesta v spolupráci s Mestskou políciou Myjava momentálne situáciu rieši a preveruje možnosti spracovania a uvedenia nového VZN do praxe tak, aby bolo v rámci zákona a aspoň čiastočne účinné,“ povedal Marek Hrin z myjavského mestského úradu.
Podľa ZMOS je zákon tvrdší
Podľa hovorkyne Združenia miest a obcí Slovenska Marty Bujňákovej sa prijatým zákonom síce vypustila možnosť pre obce obmedziť alebo zakázať používanie pyrotechnických výrobkov, zároveň sa však zaviedol zákonný zákaz používania pyrotechnických výrobkov v okruhu najmenej dvesto metrov od nemocníc, kostolov, detských zariadení, domovov dôchodcov, škôl, liečební a cintorínov bez písomného súhlasu vlastníka týchto objektov.
„V niektorých obciach môže takáto regulácia vzhľadom na rozmiestnenie chránených objektov znamenať prakticky celoročný zákaz používania pyrotechniky v intraviláne aj počas silvestrovských osláv.“
ZMOS zatiaľ neeviduje žiadne podnety od samospráv, ktorým by súčasný stav prekážal. „Prax ukáže, či toto riešenie je dostačujúce, alebo bude potrebné rozšíriť zákaz aj na ďalšie situácie, prípadne opätovne splnomocniť samosprávy, aby používanie takýchto výrobkov regulovali formou VZN,“ dodala Bujňáková.
Viac právomocí
K problému sa vyjadril aj Ivan Sýkora z Hlavného banského úradu, ktorý má kompetenciu používanie pyrotechniky kontrolovať. „Podľa nášho názoru súčasná právna úprava zákazu používať pyrotechnické výrobky je dostačujúca a možno vo veľa prípadoch aj prísnejšia, ako by to obec upravila všeobecne záväzným nariadením,” povedal Sýkora. Podľa neho sa do nového zákona kompetencia obce, aby mohla nariadením obmedziť alebo zakázať používanie pyrotechnických výrobkov určených na zábavu na území obce, neustanovila.