TRENČÍN. Najvýznamnejšia historická pamiatka v Trenčíne môže byť ohrozená. Rímsky nápis, ktorý denne obdivuje niekoľko desiatok ľudí, bude pravdepodobne v blízkej budúcnosti opäť potrebovať obnovu. Poslednú opravu uskutočnili ešte v roku 2001 až 2002.
Starnutie pamiatky
„Nápis ohrozujú poveternostné vplyvy, pričom klimatické podmienky a zloženie ovzdušia sú dnes odlišné ako v minulosti. Súčasné zloženie zrážkovej vody aj frekvencia cestnej premávky pod hradnou skalou vplývajú na rýchlejší proces starnutia kultúrnej pamiatky aj reštaurátorských zásahov,“ povedala Mária Vdovičíková z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne. Pamiatkari vzácny nápis priebežne monitorujú.
„Na základe porovnania staršej fotodokumentácie so súčasným stavom konštatujeme, že od reštaurovania v roku 2001 sa mierne zhoršila čitateľnosť nápisu. Tento proces môže opäť napraviť len reštaurátorský zásah,“ dodala Vdovičíková.
Posledné práce
Posledné reštaurátorské práce prebehli za spolupráce pamiatkarov, Trenčianskeho múzea a ministerstva kultúry. „Múzeum samotné na to totiž nemalo peniaze,“ informovala bývalá riaditeľka Trenčianskeho múzea Katarína Babičová. Trenčiansky samosprávny kraj informoval, že uvažuje o obnove nápisu.
„Kraj bude hľadať možnosti na reštaurovanie, respektíve zakonzervovanie rímskeho nápisu v spolupráci s ďalšími subjektmi,“ povedala Jana Paulínyová, vedúca oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov kraja. Rímsky nápis na hradnej skale môžu návštevníci vidieť z presklenej terasy na medziposchodí hotela Elizabeth. „Hotel Elizabeth tak každý týždeň navštevujú nielen jednotlivci, ale aj celé skupinky turistov, ktoré sa na túto pamiatku chcú pozrieť. Ide o rodiny s deťmi, školy i turistické zájazdy,“ povedala Magda Pekařová, hovorkyňa spoločnosti, ktorá hotel vlastní. Na túto pamiatku sa snaží hotel verejnosť upozorňovať.
„Informácie o nápise zverejňujeme v našich propagačných materiáloch, alebo napríklad formou upútavok pred hotelom, v hoteli samotnom, ale i na Trenčianskom hrade. K dispozícii máme takisto spomienkové predmety, ako napríklad magnetky a sadrové odliatky. Priamo na vyhliadke sme umiestnili pôvodné popisné tabuľky a nápis s prekladom,“ dodala Pekařová.
HISTÓRIA RÍMSKEHO NÁPISU
Znenie nápisu v preklade: Víťazstvu cisárov a vojska, ktoré sídlilo v Laugaríciu v počte 855 vojakov II. légie, dal zhotoviť M. V. Maximiánus, legát II. pomocnej légie. Konflikty medzi Rímskou ríšou a barbarskými kmeňmi nadobudli zvýšenú intenzitu koncom 2. storočia nášho letopočtu, v takzvaných markomanských vojnách, ktorým velil cisár Markus Aurélius. Práve v roku 179 nášho letopočtu vybojovali rímske légie cenné víťazstvo na území protivníka. Na pamiatku tejto udalosti vytesali do trenčianskej hradnej skaly nápis, ktorý ako svetová rarita dodnes láka odborníkov i turistov nielen z Európy. Meno veliteľa légií Maximiána, ktoré je na konci nápisu nečitateľné, potvrdil nález pomníka v alžírskom meste Zana v roku 1955. Na ňom sa spomína, že Maximiánus skutočne velil Rimanom, ktorí v roku 179 zimovali v Laugaríciu. Vďaka víchrici, ktorá v roku 1854 vyvrátila vysoké topole zakrývajúce dlhé storočia rímsky nápis za hostincom a opátovi Ľudovítovi Stárekovi, ktorý sa zaslúžil o jeho propagáciu, môže najsevernejšie položenú pamiatku na pobyt rímskych vojsk dnes obdivovať celý kultúrny svet. Popredný znalec rímskych dejín Theodor Mommsen ho spočiatku zaradil medzi nepravé nápisy, po čase, vidiac odliatok, však uznal, že sa mýlil. Prekladu nápisu sa venoval aj výborný latinár, dlhoročný kustód a riaditeľ Trenčianskeho múzea Štefan Pozdišovský.