V Opatovej obnovili tradíciu rorátov

Vianoce sú plné rozličných tradícií. Niektoré sú špecifické pre protestantov i katolíkov. Rozdiely medzi nim sa však strácajú.

Roráty sú obľúbené aj v TrenčíneRoráty sú obľúbené aj v Trenčíne (Zdroj: JOZEF KRAJČOVIČ)



TRENČÍN. Vianočné sviatky sú plné tradícií, ktoré každý z nás pozná. Nie všetci však vedia, odkiaľ pochádzajú a odkiaľ je ich pôvod. Niekedy sa v mestách a obciach objavia menej obvyklé obyčaje, ktoré spoja rodiny a ľudí, aby si tieto najväčšie sviatky v roku užili spoločne. Podobné to je aj u takzvaných rorátnych sv. omší.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Omše so sviečkami a lampášmi

Roráty sa začínali pred svitaním a pripomínali, že pred narodením Krista ľudstvo „kráčalo v tmách“. „Názov roráty pochádza z najznámejšej latinskej adventnej piesne pochádzajúcej zo 16. storočia z Francúzska „Rorate coeli de super...“, čo v preklade znamená „Roste nebesia z výsosti,“ povedal farár Ján Vician. Na roráty chodili počas adventu celé rodiny, a to spravidla každý deň. Ľudia vstávali za tmy, poobliekali sa do teplých šiat, lebo vonku už bola zima.

SkryťVypnúť reklamu

„Vzali si lampáše a veľakrát brodiac sa snehom a znášajúci štipľavý mráz, smerovali do kostola. Obraz otcov prešliapávajúcich cestu v snehu nasledovaných deťmi a matkami, ktoré často niesli najmenšie deti na rukách, patrí k spomienkam mnohých ľudí aj na Slovensku. Niesli si so sebou lampáše so sviečkami, pretože vnútro kostola mohlo osvetľovať len toto svetlo,“ povedal Vician.

K tomuto veľmi obľúbenému zvyku sa vrátili v časti Trenčína, Opatovej nad Váhom, po viac ako 60 rokoch.

„Aj v našej farnosti v Opatovej, ako aj v iných farnostiach po Slovensku, bývajú rorátne sv. omše vo farskom kostole ráno o 6:00 každý deň okrem piatka a nedele a vo filiálnom kostole v Kubrej v pondelok ráno,“ povedal Vician.

Tak ako aj minulý, tak aj tento rok bývajú v týždni dve sv. omše, a to v utorok a štvrtok za účasti detí a po sv. omši sú pre ne pripravené na fare raňajky.

SkryťVypnúť reklamu

„Deti sa vždy tešia na tieto sv. omše a raňajky a po ich skončení odchádzajú do škôl.“

Počas adventu je zvyk v rámci katolíckej vierouky konať pobožnosť, ktorá má názov Svätá rodina hľadá prístrešie. „U nás sa koná od 15. decembra do 23 decembra. Veriaci majú vytvorenú skupiny, poprípade viaceré skupiny a s obrazom Svätej rodiny každý deň navštevujú inú rodinu a spoločne sa modlia pred týmto obrazom, ale si túto pobožnosť veriacich vykonávajú v kostole. V našej farnosti sa táto pobožnosť vykonáva v kostole, kde veriaci sa modlia pred obrazom Svätej rodiny,“ dodal Vician.

Radosť ľudí

Ľudia si nie tak často vídané zvyky vážia a radujú sa z nich. „Roráty sú v našej rodine veľmi vítané. Dokonca aj moja dcéra je ochotná vstávať skoro ráno. Pochodovanie po tme so sviečkami i následná omša je vždy veľkým zážitkom,“ povedala Lucia z Trenčína.

SkryťVypnúť reklamu

Roráty však nie sú len zvykom, ktorý praktizuje výlučne katolícka cirkev. Potvrdil to aj trenčiansky evanjelický farár Ján Bunčák. „Zažil som ranné omše ešte počas štúdia v Nemecku, keď sme mali v rukách sviečky,“ povedal Bunčák.

Katolícke a evanjelické zvyky sa už veľakrát prepájajú. Potvrdili to aj mnohí ľudia. „Môj manžel bol vychovávaný v evanjelickej rodine a ja som katolíčka. Niekedy sa síce vtipne hádame, či má byť v kapustnici na štedrovečernom stole klobása, ako je zvykom u protestantov, no vždy si niekto z nás presadí to svoje a dohodneme sa,“ povedala Janka z Trenčína.

Pečať evanjelických tradícii však ostáva u niektorých vianočných dekorácii. „S určitosťou viem, že adventný veniec je luteránsky a pochádza z Nemecka,“ povedal Bunčák.

Adventný veniec

Viaceré portály venujúce sa evanjelickej cirkvi túto myšlienku potvrdzujú. „Adventný veniec bol vynájdený až v 19. storočí. V čase adventu sa deti v hamburskej škole Rauhes Haus, založenej protestantským pastorom Johanom Hinrichom Wichernom, každý deň pýtali, či už sú Vianoce. V roku 1839 J. H. Wichern postavil veľký drevený kruh a položil na naň 19 malých červených a 4 veľké biele sviečky. Malú sviečku zapálil postupne každý všedný deň v čase adventu. V nedeľu rozsvietil veľkú bielu sviečku. Tento zvyk sa ujal na pôde protestantskej cirkvi v Nemecku. Neskôr sa adventný veniec vyvinul do menšej podoby so štyrmi alebo piatimi sviečkami, ako ho poznáme dnes,“ píše sa na jednom z evanjelických webov.

Symbolika adventného venca je veľmi zaujímavá a nie všetci ľudia ju poznajú.

„Veniec je vyrobený z rôznych ihličnanov, ktoré znamenajú trvalý život. Aj tieto ihličnany majú tradičný význam, ktorý je možné interpretovať v našej viere: Vavrín znamená víťazstvo nad prenasledovaním a utrpením, borovica, cezmína a tis znamenajú nesmrteľnosť a cédru sa pripisuje sila a uzdravenie. Cezmína má aj špeciálny kresťanský symbol: pichľavé listy pripomínajú tŕňovú korunu,“ píše sa na jednom nemeckom portáli.

Okrúhly tvar venca, nemá začiatok ani koniec, symbolizuje večnosť Boha, nesmrteľnosť duše a večný život nájdený v Kristovi.

Šišky, oriešky alebo semienka, ktoré zdobia veniec, sú symbolom života a vzkriesenia. Všetko dokopy vyjadruje nesmrteľnosť našej duše a nový, večný život nájdený v Kristovi.

Štyri sviečky reprezentujú štyri týždne adventu. Svetlo opäť znamená Kristus, svetlo sveta.

Adventný veniec sa rozšíril aj do domácností neveriacich ľudí. „Nie sme v žiadnej cirkvi, ale na vianočných ozdobách si dávame záležať. Nechcem len prázdne gýče, ale dbáme, aby spĺňali aj umelecký charakter, keďže aj ja aj manželka pracujeme v oblasti umenia,“ povedal Marián z Trenčína.

Vianočný stromček

K Vianociam bez pochýb patrí aj vianočný stromček, teda symbol, ktorý je aktuálny i v dnešných moderných domácnostiach. „Predtým, ako ľudia zdobili svoj vianočný stromček, bolo v dedinách zvykom vešať zelené vetvičky na svoj príbytok alebo hospodárske budovy. Na územie Slovenska prišiel symbol vianočného stromčeka z nemeckého a rakúskeho prostredia na konci 18. storočia do väčších miest a o storočie neskôr sa rozšíril aj do dedín,“ povedala etnografka Mária Mizeráková.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 799
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 660
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 441
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 726
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 647
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 299
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 556
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 519
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Za jeden deň zistili viac ako dve desiatky priestupkov.


V blízkosti požiaru boli uskladnené približne tri kubické metre palivového dreva.


TASR
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu